• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingTop27. 05. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Overraskende ny forskning ændrer DTU’s undervisning

Design & udviklingTop27. 05. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

I mange år har det været almindelig anerkendt i undervisningsverdenen, at studerende lærer stoffet bedre, hvis de får tingene mellem hænderne og selv prøver dem af. Planen var derfor også at inddrage traditionelle eksperimenter i DTU’s grundlæggende fysikkurser, når en ny undervisningsbygning stod klar.

Det kom derfor som en stor overraskelse, da ny amerikansk forskning for et par år siden på overbevisende vis demonstrerede, at de studerende hverken lærte mere eller mindre, når undervisningen i fysik også omfattede eksperimenter. Læringsudbyttet var næsten præcis nul, når man målte på den studerendes præstation til en skriftlig eksamen i fysik.

– Til gengæld havde vores kollegaer fra Cornell og Stanford universiteterne forslag til eksperimentelle tilgangsvinkler, der ikke kun handler om at efterprøve teoretiske koncepter i fysik, men i stedet giver anledning til at diskutere og tage stilling til, hvordan teorien kan efterprøves, siger seniorforsker Kristoffer Haldrup, der er ansvarlig for tilrettelæggelsen af de nye eksperimentelle aktiviteter i DTU’s undervisning i fysik.

Udviklingen af den nye undervisning er blandt andet sket i samarbejde med lektor Natasha Holmes fra Cornell, der besøgte DTU i forbindelse med de første test-forsøg. Forsøg, som de studerende efterfølgende udtrykte stor tilfredshed med.

Den nye viden har givet anledning til, at de indledende fysikkurser, som er obligatoriske for stort set alle ingeniørstuderende, kommer til at se helt anderedes ud.

– Fremover vil fokus i eksperimenterne være på, at de studerende skal opnå indsigt i, hvornår et eksperimentelt set-up er passende til at frembringe de data, der kan give konkrete og kvantitative svar i forhold til en given undersøgelse. Fysik er den oplagte ramme om den slags indlæring, da den underliggende teori i mange situationer er konceptuelt meget simpel. Det giver mulighed for at designe eksperimenter, som virkeligt skærer ind til benet af de fænomener, man ønsker at undersøge, for eksempel energibevarelse. Det betyder, at de studerende i stedet for at skulle overskue et stort antal detaljer, kan koncentrere sig om at kvalificere og kvantificere de eksperimentelle data, forklarer Kristoffer Haldrup.

Netop viden om at kunne etablere et pålideligt eksperimentelt set-up, kunne analysere de opnåede data kvantitativt og derigennem komme fra data over resultater til viden og indsigt, er en grundlæggende evne, som alle ingeniører senere får brug for, uanset om de arbejder med bygningskonstruktioner eller ny sundhedsteknologi.

Der er således tale om lidt af et paradigmeskift inden for undervisningen, hvor de studerende fremover ikke blot får opskriften på et fysikforsøg, som de skal gennemføre. I stedet skal de selv overveje, hvordan de vil gennemføre en forsøgsrække inden for eksempelvis impulsbevarelse eller varmemaskiner, samle og analysere data fra eksperimentet og derefter beskrive, hvad de har målt. Det giver nogle helt andre udforskende rammer at arbejde inden for, da der ikke blot er en enkel korrekt løsning, men flere veje til at komme i mål.

Den nye undervisningsform ligger helt i tråd med DTU’s strategi om at tilbyde Europas bedste uddannelse.

– En så gennemgribende ændring af den klassiske fysikundervisning med en helt ny type eksperimenter er et glimrende eksempel på, hvordan vores undervisning på DTU hele tiden optimeres, så den lever op til de højeste kvalitetskrav og samtidig giver de studerende et godt grundlag for at kunne udvikle nye teknologier til gavn for mennesker og samfund. Vi har samtidig renoveret en af vores auditoriebygninger, så vi fremover også kan tilbyde de rette fysiske rammer til at gennemføre den nye type eksperimenter, siger dekan Lars D. Christoffersen, der er ansvarlig for DTU’s bacheloruddannelser.

Samtidig har DTU Fysik indkøbt moderne måleudstyr til brug i eksperimenterne. Det er robust udstyr, der på en og samme tid kan fungere som blandt andet lysmåler, barometer, magnetometer og accellerometer, og som i real-time overfører de målte data til de studerendes computer. De studerende bliver således ikke begrænset i, hvilke data de rent praktisk er i stand til at indhente under eksperimenterne.

Det er planen at indføre den nye type fysikeksperimenter fra september 2020, hvor de første 400 DTU-studerende vil stifte bekendtskab med dem.

Kontakt: Kristoffer Haldrup, mail: hald@fysik.dtu.dk

Skrevet i: Design & udvikling, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Rutronik udvider halvlederportefølje med Nanopower Semiconductor

Branchenyt04. 09. 2026

Rutronik Elektronische Bauelemente GmbH har udvidet sin halvlederportefølje til at omfatte innovative løsninger fra Nanopower Semiconductor. Den nye franchiseaftale dækker hele den norske virksomheds serie af standardprodukter og er gyldig over hele verden. Med øjeblikkelig virkning kan kunder drage

Den danske IT-branche holder væksttempoet

BranchenytWireless & data04. 09. 2026

Der er fortsat smæk på kedlerne i den danske it-branche, der holder tempoet fra årets begyndelse. I andet kvartal 2026 nåede branchens samlede omsætning op på intet mindre end 92.491 mio. kr. Det er 6.416 mio. kr. mere end i samme kvartal sidste år og svarer til en vækst på 7,5 pct. Endnu en

Ny bestyrelse i EUREFAS skal mindske elektronikindustriens miljøbelastning

BranchenytProduktion04. 09. 2026

Den europæiske brancheorganisation EUREFAS har netop sammensat en ny bestyrelse, der de kommende tre år skal arbejde for mere reparation, genbrug og cirkulær økonomi i elektronikbranchen. Refurbeds medstifter Kilian Kaminski er blevet genvalgt til bestyrelsen i European Refurbishment Association

Bæredygtighed: ODU modtager Ecovadis bronzemedalje

BranchenytKomponenter & konnektorer04. 09. 2026

ODU er blevet tildelt en bronzemedalje af Ecovadis, en af verdens førende udbydere af bæredygtighedsvurderinger. Hæderen placerer virksomheden blandt de øverste 35 % af alle virksomheder, EcoVadis har vurderet på verdensplan. For ODU, der producerer konnektorsystemer, markerer anerkendelsen en

Undgå “den hvide elefant” i automatiseringsprojektet

AktueltProduktion04. 09. 2026

I Thailand forærede de gamle thailandske konger sjældne, hvide elefanter til folk, de gerne ville ruinere. Elefanten var utrolig flot og prestigefyldt, men den var ekstremt dyr at fodre, og den måtte ikke sættes til at arbejde, fordi den var hellig. Resultatet var en gigantisk udgift uden reel

Ny dansk rapport: Fremtidens elektriske luftfart

AktueltDesign & udviklingPower04. 09. 2026

Efter næsten tre års analyse- og innovationsarbejde konkluderer NGR 2.0 AAM, at Advanced Air Mobility kan få reel betydning i Danmark – men at det største potentiale ligger i regional elektrisk luftfart frem for flyvende taxaer i byerne. Efter næsten tre års analyse- og innovationsarbejde

Hør mere om humanoide robotter i industrien på Automatik 2026

EventsProduktionTop04. 09. 2026

I næste uge starter messen, Automatik 2026, og den dykker blandt andet ned i den næste store revolution inden for industriel automatisering med indlæg fra faglig leder, Søren Peter Johansen, fra Teknologisk Institut. Han starter med et overblik over de førende globale producenter på markedet. Hvad

Efterspørgslen efter danske IT-kompetencer eksploderer

AktueltBranchenytWireless & data02. 09. 2026

Beskæftigelsen i den danske it-branche vokser – men ikke voldsomt. Tal fra Danmarks Statistik viser en fremgang på blot 0,3 pct. fra første kvartal 2025 til første kvartal 2026. Men ser man på efterspørgslen efter it-kompetencer på tværs af hele det danske arbejdsmarked, er bevægelsen langt

Rohde & Schwarz styrker den nordiske ledelse

AktueltBranchenytTest & mål02. 09. 2026

Rohde & Schwarz udnævner nye administrerende direktører for virksomhedens aktiviteter i Danmark, Finland og Sverige. Som led i virksomhedens fortsatte investering i Norden er David Adgill Larsen pr. 1. september 2026 blevet udnævnt til administrerende direktør for Rohde & Schwarz Danmark

Hele rigsfællesskabet går sammen om at styrke cyberberedskabet

EventsTopWireless & data02. 09. 2026

Grønland har i de seneste år fået en mere fremtrædende rolle på den internationale sikkerhedspolitiske scene. Med øget bevågenhed, stigende trusselsniveau og geopolitiske spændinger, er der behov for skærpet opmærksom på digital robusthed og et stærkt cyberberedskab på tværs af hele

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Releases New Qorvo eBook on RF Solutions for Drones, SATCOM and IIoT Next-Generation Markets

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip and Marelli Pioneer Open-Standard Display Connectivity Solution for Software-Defined Vehicles

  • Mouser Electronics

    New at Mouser: Amphenol Industrial TS1 Series High-Power Connectors for Industrial, Transportation and Energy Applications

  • Elma Instruments A/S

    Ny Elma Laser X2 Pro krydslaser – Større rækkevidde og høj synlighed på byggepladsen

  • CN Rood

    NI expands access to high-performance RF Test Systems for cost-sensitive applications

  • InnoFour

    TEC Göteborg, September 17th, 2026

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Stocking Newest Connectivity Solutions from Nordic Semiconductor

  • HIN A/S

    Beskyt komponenterne mod både ESD og fugt

  • EKTOS A/S

    Catch EMC Problems Before Formal Testing

  • EKTOS A/S

    Bring Your EMC Questions Into the Lab

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Rutronik udvider halvlederportefølje med Nanopower Semiconductor

    04.09.2026

  • Den danske IT-branche holder væksttempoet

    04.09.2026

  • Ny bestyrelse i EUREFAS skal mindske elektronikindustriens miljøbelastning

    04.09.2026

  • Bæredygtighed: ODU modtager Ecovadis bronzemedalje

    04.09.2026

  • Undgå “den hvide elefant” i automatiseringsprojektet

    04.09.2026

  • Ny dansk rapport: Fremtidens elektriske luftfart

    04.09.2026

  • Hør mere om humanoide robotter i industrien på Automatik 2026

    04.09.2026

  • Efterspørgslen efter danske IT-kompetencer eksploderer

    02.09.2026

  • Rohde & Schwarz styrker den nordiske ledelse

    02.09.2026

  • Hele rigsfællesskabet går sammen om at styrke cyberberedskabet

    02.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}