• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling08. 11. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

Kompleks model af menneskets hjerne styrer robot

AktueltDesign & udvikling08. 11. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

En forskergruppe på DTU Elektro med adjunkt Silvia Tolu i spidsen har udviklet et nyt bio-inspireret kontrolsystem til robotter, der tager udgangspunkt i den menneskelige lillehjerne. Det er fra lillehjernen vores bevægelser styres og tilpasses omgivelserne, både i forhold til at sætte de rette muskler i bevægelse, når vi for eksempel skal gå og i forhold til at lave de nødvendige justeringer, så vi kan fortsætte gangen, selvom underlaget ændrer sig eller gynger som på et skibsdæk.

– Vi har oversat lillehjernens mange processer til et ’ingeniørsystem’, hvor vi har kombineret de biologiske mekanismer med traditionelle kontrolteknikker til styring af robotter. På den måde kan vi gøre robotten i stand til både at beherske bevægelser og samtidig tilpasse sig ændringer i omgivelserne, siger Silvia Tolu.

Et af de forsøg, forskerne har gennemført, er sket med en muskuloskeletal muserobot, der har et muskel- og skeletsystem. Den blev sat til at gå på to rullende bånd, et til de to ben i venstre side af robotten og et til de to højre ben. Herefter blev tempoet på det højre bånd skruet op, og robotten justerede automatisk gangparametrene for at stabilisere bevægelsen. Disse foreløbige resultater bekræfter de resultater, der er fundet under lignende forsøg med rigtige mus og mennesker.

Silvia Tolu er ikke i tvivl om, at robotter med mere bløde og tilpassede bevægelser vil være en gevinst for fremtidens robotanvendelse. Det vil eksempelvis kunne øge sikkerheden, når robotter og mennesker arbejder sammen side om side, så det ikke kun er mennesket, der skal tilpasse sig robottens bevægelser, men det modsatte også kan finde sted.

Det åbner for helt nye muligheder for anvendelsen af robotter, at styresystemet er baseret på efterligningen af lillehjernens evne til at kunne huske bevægelser.

– Ved hjælp af machine learning-teknikker er det lykkedes os at gøre robotter i stand til at modtage en besked og derefter selv finde ud af, hvordan den skal løse opgaven. Her udnytter vi lillehjernens evne til at kunne lære af sine fejl, så den opnår den ønskede handling, siger Silvia Tolu.

– Tænk eksempelvis på et lille barn, der skal lære at gå. Her skal der meget træning til, før det lykkes – og undervejs lærer barnets lillehjerne, hvad der bringer det nærmere målet, og hvad der hindrer det. Den egenskab har vi tilført robotten, så dens motor bliver selvlærende, siger Silvia Tolu.

I et af forskernes forsøg har det vist sig, at en selvlærende robotarm laver flere fejl i starten, når den bliver bedt om at bevæge sig i en 8-tals form. Til gengæld bliver det samlede antal fejl hos robotten, der bliver kontrolleret af en simpel lillehjernefunktionalitet hurtigt markant mindre. Efter en kort oplæringsperiode målte forskernes således 30 % færre fejl i 8-tallerne end i dem, robotter med traditionel styring udførte.
Genoptræning af patienter med Parkinsons sygdom Næste skridt for Silvia Tolus forskning er at undersøge, hvordan robotter kan anvendes i forståelsen og behandlingen af hjernesygdomme som Parkinsons sygdom.

– Det kan eksempelvis være i genoptræningen, hvor robotter kan bidrage til at erstatte eller styrke lillehjernens funktioner hos patienterne. For at nå det mål skal kontrolsystemet udvides til at omfatte andre områder i hjernen, særligt basalganglierne. Samspillet mellem lillehjernen og basalganglierne er afgørende for at kunne forstå Parkinsons sygdom, forklarer Silvia Tolu.

Viden om hjernen har været væsentlig for, at DTU-forskerne som nogle af de første i verden har kunnet lave et nyt bio-inspireret styresystem til robotter baseret på lillehjernens funktioner. Silvia Tolus forsøg med robotter giver dog også nyttig viden til hjerneforskere, der kan hjælpe med at bekræfte eller afkræfte teser om hjernens funktioner. Hvis robotten ikke er i stand til at handle som forventet under givne omstændigheder, kan det bidrage til nye hypoteser eller indsigt i den menneskelige hjerne.

Kontakt:
Silvia Tolu, mail: stolu@elektro.dtu.dk

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Datacentre går mod 800V-niveau: Microchip og Navitas forenkler transitionen

IoT & embeddedPower21. 10. 2026

I takt med, at AI-datacentre bliver opskaleret til support af high-power GPU-clusters bevæger industrien sig imod 800VDC rack-forsyningsarkitekturer for at forbedre distributionseffektiviteten, øge effekttætheden og understøtte næste generation af serverdesigns. For at forenkle denne transition til

Blæserløse 750W AC/DC-strømforsyninger fra XP Power

Power21. 10. 2026

XP Power introducerer UCH750-serien af 750W konvektionskølede AC/DC-strømforsyninger, der retter sig mod støjfølsomt medicinsk og industrielt udstyr. Den kompakte DCH750-serie er beregnet til chassismontering, og den er en af de få blæserløse medicinske strømforsyninger, der er tilgængelig på dette

Lydikonet Bang & Olufsen går med i ny fond for lydstartups, der har rejst over 20 mio. kr.

BranchenytDesign & udvikling21. 10. 2026

SoundInvest har rejst sin anden venturefond (SoundInvest Fund II). Ved første closing den 31. august fik fonden tilsagn for 2,9 mio. euro, svarende til godt 21 mio. kr., fra Færchfonden, Vald. Birn Holding og Bang & Olufsen. Fondens mål er i alt 4 mio. euro, eller knap 30 mio. kr. Fonden

IT-fagforening kårer kvindelig rollemodel i IT-faget

BranchenytEventsWireless & data21. 10. 2026

I dag, onsdag den 21. oktober, kårer IT-fagforeningen PROSA den kvindelige rollemodel, som har sat det største aftryk i forhold til at få flere kvinder til at interessere sig for IT-faget, samt sat en dagsorden i debatten om IT og samfund. Vinderen af PROSAs kvindelige rollemodel vil modtage Ada

Fra USA til København: Mixx Reality vælger Danmark som base for europæisk vækst

AktueltBranchenyt21. 10. 2026

Mixx Reality udvikler digitale løsninger, der gør komplekse data om fysiske steder lettere at forstå og arbejde med. Ved at kombinere kunstig intelligens, spatial computing, 3D, kortdata, projektinformation og andre datakilder kan virksomheden skabe interaktive, browserbaserede oplevelser, hvor

Danmark mangler loven der kan få AI ud af den offentlige sektors digitale kirkegård

AktueltWireless & data21. 10. 2026

Regeringen har en ambition om at gøre Danmark verdensførende inden for anvendelsen af kunstig intelligens. Konkret har politikerne et mål om at spare 30.000 årsværk ved at ibrugtage teknologien. Men mange af de AI-projekter, som kommuner og myndigheder har investeret millioner i, kommer aldrig i

Europas første gældende AI-standard er klar med Danmark i hovedrollen

Design & udviklingTopWireless & data21. 10. 2026

EU vedtog i 2024 AI-forordningen som verdens første lovgivning om AI. Formålet er at beskytte borgernes rettigheder og skabe fælles rammer for ansvarlig anvendelse af AI. Nu er den første europæiske standard, der understøtter forordningen, offentliggjort og harmoniseret. Standarden, EN 18286,

Robotter flytter ind på Aalborg Universitet

Design & udvikling19. 10. 2026

Boston Group råder over en række avancerede robotplatforme, som Aalborg Universitet nu får adgang til. Aalborg Universitet låner robotterne, og de første er allerede flyttet ind, så de kan indgå i forskning, undervisning og udviklingsaktiviteter. Formålet med samarbejdet er en fælles interesse i at

Volvo Cars og NVIDIA vil gøre automatiseret kørsel mere sikker

Design & udviklingWireless & data19. 10. 2026

Volvo Cars udvider sit samarbejde med NVIDIA for at gøre automatiseret kørsel endnu mere sikker i fremtidens Volvo-modeller. Ved at kombinere Volvo Cars' omfattende viden om sikkerhed med NVIDIAs Hyperion-teknologi, der omfatter sensorer og computerarkitektur, skal fremtidige Volvo-modeller kunne

Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

Events19. 10. 2026

De europæiske mesterskaber i cybersikkerhed er slut, og det danske cyberlandshold kan vende hjem til Danmark, efter flere dages dyst i cyberspace. Cyberlandsholdet består af ti unge mellem 15 og 25 år, og efter årets konkurrence ved EM er der alt mulig grund til at være håbefuld for fremtiden og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Signs Global Distribution Agreement with ControlByWeb to Deliver Innovative Industrial IoT Controllers

  • ODU Denmark

    Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

  • EKTOS A/S

    The Next Electronics Challenge: Getting Innovation Ready for the Real World 

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Power Seminar Tour – November 2026

  • InnoFour

    Xpedition Interactive Product Tour

  • Mouser Electronics

    Mouser New Product Insider: Over 5,000 New Parts Added in Third Quarter of 2026

  • EKTOS A/S

    Certified Radio Modules: RED, FCC & ISED Testing

  • GOmeasure ApS

    Kampagner på Rigol måleudstyr

  • InnoFour

    What if you could replace two AA batteries with a USB-C rechargeable module that fits right into the same battery compartment?

  • EKTOS A/S

    RED Certified Radio Modules: What Still Needs Testing?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Datacentre går mod 800V-niveau: Microchip og Navitas forenkler transitionen

    21.10.2026

  • Blæserløse 750W AC/DC-strømforsyninger fra XP Power

    21.10.2026

  • Lydikonet Bang & Olufsen går med i ny fond for lydstartups, der har rejst over 20 mio. kr.

    21.10.2026

  • IT-fagforening kårer kvindelig rollemodel i IT-faget

    21.10.2026

  • Fra USA til København: Mixx Reality vælger Danmark som base for europæisk vækst

    21.10.2026

  • Danmark mangler loven der kan få AI ud af den offentlige sektors digitale kirkegård

    21.10.2026

  • Europas første gældende AI-standard er klar med Danmark i hovedrollen

    21.10.2026

  • Robotter flytter ind på Aalborg Universitet

    19.10.2026

  • Volvo Cars og NVIDIA vil gøre automatiseret kørsel mere sikker

    19.10.2026

  • Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

    19.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}