• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Artikler fra Aktuel Elektronik06. 05. 2026 | Pia Nielsen

Transformeret udvikling af testsystemer

Artikler fra Aktuel Elektronik06. 05. 2026 | Pia Nielsen

Test System Architect fra Pickering Interfaces er et nyt og yderst effektivt softwareværktøjssæt, som giver hurtig udvikling af designet af en signalsti fra idé og koncept til praktisk anvendelse

Artiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 5 – 2026 og kan læses herunder uden illustrationer
(læs originaludgaven her)

Af Kyle Voosen, product marketing manager, signal-switching & simulation expert, Pickering Interfaces

Test System Architect er et gratis, cloudbaseret grafisk værktøjssæt, der er designet til at forenkle signalvejen i automatiske, elektroniske testsystemer (ATE), så testingeniører kan designe, konfigurere og visualisere komplette testarkitekturer før implementering. ”Signalstien” kan betragtes som nervesystemet i ethvert automatiseret testsystem – og nøjagtigheden af ​​ethvert testsystem er kun så god som signalstien. Alligevel står testsystemdesignere over for enorme udfordringer for at undgå at blive flaskehalsen i produktionsudviklingsprocessen. Test System Architect leverer tre primære værktøjer – til systemkonfiguration, skematisk design og kabeldesign – i ét værktøjssæt, der optimerer effektiviteten ved at reducere fejl, fremskynde testsystemdesigntiden og muliggøre konsistens, repeterbarhed, bærbarhed og sporbarhed.
Empirisk kan designet af signalstier tegne sig for op til 25 procent af den samlede tid, der er nødvendig for at udvikle et testsystem. Så hvordan accelererer Test System Architect denne proces? Jo, design af signalstien i et automatiseret testsystem kan være besværligt – og bliver kun sværere, når fejl opdages sent i processen. Uoverensstemmelser i ledningsføring, routingkonflikter og udokumenterede ændringer opdages ofte under integrationen, når tidsplanerne er strammest. Indtil nu har der ikke været noget formaliseret, frit tilgængeligt værktøj, der løser denne opgave, så testdesignere har ofte tyet til værktøjer som whiteboards og regneark, som hverken er ideelle eller designet til design af signalstier.
Test System Architect accelererer udviklingen ved at forene konfiguration, skematisk design og kabeldefinition i en enkelt arbejdsgang. Forbindelse valideres automatisk. Dokumentation – såsom styklister, pin-kort og kabelsamlinger – genereres direkte fra arkitekturen.
Når der uundgåeligt opstår upstream-ændringer, kan signalstiens design opdateres én gang, og output regenereres med betydelig konsekvens. ”Acceleration” handler derfor ikke kun om at arbejde hurtigere. Det handler om at eliminere omarbejdningscyklusser, der skaber flaskehalse. For testingeniører, der er bekymrede for at være begrænsningen i en ny produktintroduktion (NPI), er den forudsigelighed enormt værdifuld.

End-to-end grafisk værktøjs-kit
Beskrivelsen af ​​Test System Architect som et ”end-to-end grafisk værktøjssæt” kan give anledning til at undre sig: Hvordan interagerer værktøjer som System Configurator og Cable Design Tool med hinanden inden for platformen?
I traditionelle testprogrammer er systemkonfiguration, schematics og kabeltegning separate projekter, der ofte ”ejes” af forskellige personer, der bruger forskellige værktøjer. Test System Architect integrerer disse funktioner i en enkelt projektmodel. Systemkonfigurationsværktøjet definerer instrumentering og DUT-forbindelser (Device-Under-Test) og angiver endepunkterne for en signalsti. Derfra kortlægger Schematic Design-værktøjet visuelt signal-routing, switching og forbindelse mellem – og på tværs af – endepunkterne. Test System Architect definerer derefter kabelnettet baseret på skemaet. Fordi alt deler den samme database, spredes arkitektoniske ændringer ensartet. For produktionstestteams betyder dette færre oversættelsesfejl mellem design og byggeri. Test System Architect fjerner de manuelle overdragelser, der skaber forsinkelser i de senere faser.
Mange testsystemer bruger hardware fra forskellige leverandører, og automatiserede testsystemer på fabriksgulvet er sjældent fra én leverandør, så Test System Architect repræsenterer absolut tredjeparts instrumentering sammen med Pickering PXI- og LXI-hardware. DUT’erne modelleres direkte inklusive deres signalbehov og tilslutningsmuligheder. Det sikrer, at hele signalkæden fra DUT-pins til måleressource er synlig og valideret tidligt i forløbet.
Pickering tilbyder et af de største udvalg af PXI-moduler på markedet med over 1500 produkter tilgængelige. Og afgørende er det, at produkter aldrig bliver forældede: De første PXI-moduler, som virksomheden producerede for mere end 25 år siden, er stadig tilgængelige i dag. Dette er afgørende for vores kunder, især dem med forlængede produktlevetider inden for luftfart, forsvar, medicinsk udstyr og offentlig transport.

Gratis cloudbaseret ressource
Test System Architect er en gratis, cloudbaseret ressource. Der ligger en logisk markedsstrategi bag denne ”gratis” beslutning, og det burde i sidste ende påvirke implementeringen. Årsagen er, at Pickering primært er en hardwarevirksomhed, og Test System Architect er den mest betydningsfulde softwareudgivelse i vores lange historie. I mere end 50 år har vi været en familieejet europæisk producent, der måler forretningssucces over årtier, ikke kvartaler. Test System Architect er og vil altid være tilgængelig gratis, fordi vi mener, at det vil forbedre testingeniørers job betydeligt overalt, selv om de ikke er Pickering-kunder. Vi håber, at dette også vil tilskynde til bred implementering, hvilket kan resultere i mere salg af vores moduler. Testsystemingeniører kan dog frit bruge værktøjet uden at købe noget fra Pickering.
De brancher, hvor pres på tidsplaner og systemkompleksitet krydser hinanden, som i luftfart, forsvar og medicinsk udstyr, vil drage størst fordel af Test System Architect. Desuden involverer industriel- og automotiv elektronik med større volumener ofte testarkitekturer, der tester flere DUT’er parallelt. Disse testere kræver sofistikerede signalveje, som er ideelt egnet til arbejdsgangen i Test System Architect.
En af de vigtigste fordele er reduktionen af ​​kabel- og dokumentationsfejl. I NPI er den mest almindelige årsag til forsinkelser en uoverensstemmelse mellem tegning og virkelighed. Test System Architect forhindrer dette ved at opretholde en centraliseret, valideret designmodel. Forbindelseskontroller identificerer konflikter tidligt. Kabelsamlinger genereres direkte fra definerede signalstier. Dokumentation til pin-kort, ledningslister og styklister udledes automatisk fra det samme datasæt. Det eliminerer ”dokument-afdrift” og reducerer manuelle transskriptionsfejl.

Fremtidig roadmap
Pickerings fremtidige roadmap omfatter AI-integration til produktudvælgelse. Det vil så være interessant at se på, hvordan det påvirker udviklingen af ​​Test System Architect i løbet af de næste tre til fem år. Men Pickerings vision for Test System Architect er enkel: Reducér usikkerheden omkring signalvejen for testteams. Pickering vil fortsætte med at udvikle platformen for at imødekomme brugernes krav og nye udfordringer. Som et frit tilgængeligt cloudbaseret værktøjssæt vil forbedringer og ny funktionalitet løbende blive rullet ud. Planlagte og potentielle forbedringer inkluderer:
● Løbende forbedringer af backend-data og UX.
● Inkludering af AI-drevet produktudvælgelse.
● Lokal versionsstyring til private clouds.
● Simuleret signalydelse, inklusive impedans- og modstandsberegninger.
Med design af over 12.000 konfektionerede kabelløsninger i 2025 vil et relevant spørgsmål være, hvordan Test System Architect passer ind i Pickerings vision som en ”vertikalt integreret” leverandør af switching- og testløsninger?
Pickering er netop en stærkt vertikalt integreret virksomhed, der arbejder direkte inden for næsten alle aspekter af et switching- og simuleringsundersystem fra relæer og metalkabinetter til kabelledninger og instrumentmoduler. Vi bygger et kabel til en kunde hvert 10. minut. Fordi samme virksomhed designer PXI-moduler, producerer relæer og bygger kabler, kan den arkitektoniske idé, der er defineret i Test System Architect, overføres direkte til produktionsklar hardware og ledningsnet. Det slutter kredsløbet mellem koncept og konstruktion. I stedet for separate leverandører, der fortolker tegninger, er designmodellen og produktionskapaciteten indbyrdes afstemt.

Billedtekst:
Pickering Interfaces’ Test System Architect accelererer udviklingen ved at forene konfiguration, skematisk design og kabeldefinition i en enkelt arbejdsgang.

Skrevet i: Artikler fra Aktuel Elektronik Tags: test- og måleudstyr

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Aftale mellem Danmark og Tyskland baner vejen for nyt europæisk erhvervseventyr

AktueltBranchenytPower08. 10. 2026

Danmark og Tyskland har denne uge indgået en aftale om CO2-fangst og -lagring, der gør det muligt at transportere CO2 på tværs af landenes grænser og lagre den i undergrunden. Aftalen, der blev indgået i går, tirsdag, er startskuddet til et nyt erhvervseventyr for Danmark og udviklingen af et

Flerlagsspoler til Power-over-Coax-kredsløb i køretøjer

Komponenter & konnektorer07. 10. 2026

TDK Corporation udvider MLJ1608-G-serien (1,6 mm x 0,8 mm x 0,8 mm) af flerlags-spoler (multilayer inductors) til Power-over-Coax (PoC)-kredsløb i køretøjer. Masseproduktionen af ​​disse nye komponenter blev påbegyndt i oktober 2026. PoC til køretøjer muliggør samtidig transmission af strøm og

IT-Branchen: Nu skal de digitale ambitioner blive til konkrete initiativer

TopWireless & data07. 10. 2026

Statsminister Mette Frederiksen satte i sin åbningstale til Folketinget fokus på blandt andet hybride trusler, cybersikkerhed, kunstig intelligens og danske virksomheders konkurrenceevne. Det er centrale dagsordener for både Danmark og dansk erhvervsliv, mener IT-Branchen, techvirksomhedernes

Et robust forsvar kræver investeringer i højteknologisk forskning

AktueltBranchenytDesign & udvikling07. 10. 2026

Debatindlæg af Anders Bjarklev, rektor på DTU, og Christine Nellemann, prorektor på DTU En langsigtet opbygning af Danmarks forsvarskapacitet skal ske gennem teknologisk forskning, innovation og rådgivning. Forsvaret, investorer og virksomheder skal udnytte, at Europas førende tekniske

Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

AktueltWireless & data07. 10. 2026

En sårbarhed i et program. En overset adgang til et system. Måske en lille sprække i det digitale forsvar, som kan åbne døren til resten. Når Europas dygtigste unge cybertalenter den 12.-16. oktober mødes til EM i cybersikkerhed i Tyskland, ECSC, handler det om at finde den slags sprækker hurtigere

15-pin konnektorpar med lav isætningskraft fra Planetary Systems Corp. for høj signalintegritet i space-applikationer

Komponenter & konnektorer07. 10. 2026

Det yderst robuste 15-pin konnektorpar (4000106C nedre separationskonnektor og 4000107C øvre separationskonnektor) med lav isætningskraft fra Planetary Systems Corporation er designet til at sikre en stabil elektrisk signaloverførsel i krævende in-flight og jordtest applikationer til især

Recom lancerer RACM3000-M-serien med op til 3.000W udgangseffekt

Power07. 10. 2026

Med RACM3000-M-serien udvider Recom sit udvalg af AC/DC-strømforsyninger med høj effekt til medicinske, industrielle og energirelaterede anvendelser. Avancerede kommunikationsfunktioner, understøttelse af paralleldrift og omfattende sikkerhedsgodkendelser gør det nemt at integrere produkterne i en

SDU’s Tekniske Fakultet ansætter sin første innovationspilot

Branchenyt07. 10. 2026

Da Righteous Ogieva afsluttede sin kandidatuddannelse som ingeniør på Syddansk Universitet, fik han topkarakter for et speciale baseret på en opfindelse fra universitetets forskningsmiljø. Nu er han blevet den første innovationspilot på Det Tekniske Fakultet. I sin etårige ansættelse skal

Hackerangreb mod DTU afspejler en bredere tendens i undervisningssektoren

TopWireless & data05. 10. 2026

I løbet af seneste weekend har der været fokuseret meget i medierne på, at DTU har konstateret et alvorligt brud på persondatasikkerheden i DTU’s system til identitets- og rettighedsstyring, DTUBasen. Gennem et målrettet hackerangreb har uvedkommende fået adgang til systemet og hentet en større

ABB og Thylander Data Centers elektrificerer Danmarks første dansk-ejede colocation datacenter

AktueltPowerWireless & data05. 10. 2026

Thylander Data Centers og Plexar (CIP ejet selskab) tog for nylig første spadestik til DDC1 (Dansk Data Center 1), der er Danmarks første dansk-udviklede, -drevede og -ejede colocation datacenter. Datacenteret, der ligger i Esbjerg, er udviklet med et stærkt fokus på energiintegration, digital

Tilmeld Nyhedsbrev

/Nyheder

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Introduces its First Turnkey Touch Controllers for Buttons, Sliders and Wheels with Parallel Sensing

  • Mouser Electronics

    Mouser to Showcase Humanoid Robotics, Engineering Innovation and Interactive Experiences at electronica 2026

  • HIN A/S

    HIN styrker indsatsen i Norge med erfaring tæt på produktionen

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Power Electronics: From Reliable Testing to Compliance

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Phoenix Contact A/S

    Brokoblet pinstrip-printkortstik

  • HIN A/S

    Kan I gentage testen – og forklare resultatet?

  • Microchip Technology Inc.

    The Data Center Is Moving to 800V: Microchip and Navitas Are Enabling the Transition

  • InnoFour

    Polarion Cybersecurity Management

  • EKTOS A/S

    Radio Module Integration: What Still Needs Testing? | EKTOS Open Lab

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›
 
 
 
 

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}