• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Artikler fra Aktuel Elektronik14. 10. 2025 | Pia Nielsen

Components-as-a-service

Artikler fra Aktuel Elektronik14. 10. 2025 | Pia Nielsen

En række broker- og trading-virksomheder inden for komponentdistributionen har været nødt til at genopfinde sig selv oven på først allokerings-opturen og senest første halvårs dyk på markedet. Cyklussen er ikke usædvanlig, men for Emporium har det ført til nye forretningsområder

Artiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 10 – 2025 og kan læses herunder uden illustrationer
(læs originaludgaven her)

Af Rolf Sylvester-Hvid

Der er ingen tvivl om, at det var en guldgrube at være en velfungerende broker eller trader på komponentmarkedet under den seneste allokering og navnlig i perioden 2021 til 2023. Alt kunne sælges, og prisen var stort set ligegyldig, blot man kunne få den manglende komponent til en given konstruktion. Visse komponenter, der normalt havde en listepris på måske 1USD steg i den periode til helt hysteriske 200USD. Men alle i broker- og trader-segmentet ved godt, at de gyldne tider har en ende, også selv om en allokeringsperiode kan føles lang – ikke mindst for kunderne til komponenterne. Det ved man også hos Emporium, der under allokeringen havde op mod 60 medarbejdere for at følge med presset.
– I dag er stormen fra allokeringen stilnet af, og vi har fundet et mere stabilt leje. Vi er i dag hos Emporium rundt regnet 50 medarbejdere fordelt på lokationer i Stockholm, Stuttgart og London i Europa samt i New York, Hongkong og Kina. Vi startede som en broker-virksomhed i 2003, efter jeg i seks år havde drevet virksomheden, Partminer, i Danmark. Sammen med min kollega, Patrik Nilsson, forsøgte vi dengang et management buy-out, men det lykkedes ikke, så i stedet stiftede vi Emporium, der siden har vokset sig til en stærk virksomhed med en global spændvidde. Køb og salg af obsolete eller kritiske komponenter er dog en følsom forretningsmodel, så vi har set et behov for at etablere ”andre ben” i virksomheden, fortæller Carsten Helt under vores besøg i virksomhedens hovedkvarter i Taastrup.
Broker-virksomheder er i dag langt mere seriøse virksomheder end i cowboy-dagene op til årtusindskiftet, og Emporium følger også EU’s og USA’s compliance-regler med en intern og intens scanning af komponenterne efter IDEA-standarden, som er en garanti mod counterfeit-komponenter, der i allokeringens værste dage var et kæmpe problem, da mange – især – asiatiske leverandører leverede brugte og forfalskede komponenter – ofte med en langt mindre ydelse – som ”originale” og ”nye”. De systemer med røntgeninspektion samt ISO- og ESD-certificeringer (som ANSI S-2020) er betryggende kvalitetsstandarder, som betyder, at Emporiums kunder kan være fuldstændigt trygge ved de komponenter, som virksomheden skaffer og leverer.

Hurtigere leverancer og kommission
– Selv om markedet i dag ikke lider under alle allokeringens besværligheder, så kan der fortsat være lange lead-times på mange typer af komponenter, og det kan sagtens bremse et planlagt produktionsforløb eller time-to-market. For Emporium har det ført til en ny service, der stræber efter at kunne levere komponenter hurtigere til kunderne, end hvad komponentproducenterne selv kan klare. Det gør vi dels gennem opkøb af komponenter, der enten er kendt for længere lead-times, eller hvor de er blevet obsolete. I sidstnævnte tilfælde køber vi også gerne overskudslagre fra kunderne, forklarer Carsten Helt.
Men Emporium kan også fungere som mellemled imellem køber og sælger efter en kommisionsmodel, hvor virksomheder kan sælge consignments af deres komponenter til andre kunder. Det er en populær løsning, ikke mindst inden for de industrielle markeder, hvor markedstiden for elektroniske produkter langt kan overstige produktionsforløbet for komponenterne. Selv 15 år gamle komponenter kan være efterspurgte, og pludselig får de obsolete komponenter en værdi, hvis en given kundes eneste alternativ er et redesign af et produkt, som måske ikke ligefrem skal produceres i helt store styktal. Så gavner det, at Emporium kan skabe kontakt til en virksomhed, der måtte have et excess-lager af de ønskede komponenter.
– Man skal i vores branche nok se på komponenter som noget andet end ”bare” commodity-produkter. Vi foretrækker i dag at se vores egen rolle på komponentmarkedet som ”component-as-a-service”-leverandør. Ét er selvfølgelig at kunne generere et optimum mellem lead-times, pris og tilgængelighed, men lige så væsentligt er det at kunne garantere kunderne til komponenterne, at de ønskede varer har været opbevaret korrekt, så de ikke skaber problemer i produktionen – og selvfølgelig er originale i forhold til såvel producent som specs, siger Carsten Helt.

Sikker langtidsopbevaring
Komponenter er ofte følsomme produkter, og hvis de ikke bliver opbevaret under de rigtige forhold, så kan de cracke eller popcorne i produktionen. Har de taget fugt til sig, så kan det sidste ske, hvor komponenterne popper under lodning, men for tør opbevaring kan føre til cracking af de plast- og siliciumdele, komponenterne består af. Der er mange elektronikprodukter – og deres kunder – som har brug for at opbevare komponenter i 20 og måske endda 30 år, og dén forpligtelse har Emporium skabt en spændende og effektiv løsning til:
– Når vi i forvejen arbejder med JIT-levering (Just-in-Time) og opbevaring samt kvalitetssikring af komponenterne, så giver det mening at udbygge servicen med en sikker langtidsopbevaring af såvel egne som kunders komponenter. Vi har fundet en tysk virksomhed, der kan levere en løsning, som sikrer opbevaring under de rigtige fugtbetingelser, uden risici for UV-baggrundsstråling og oxidering af komponentbenene. Der er mange af vores kunder – typisk medico, jernbane, automotive og lignende – som har forpligtet sig til at levere til markedet langt ud i fremtiden, så med vores tilbud om opbevaring kan vi både tilbyde lagerpladsen og den sikre langtidsopbevaring, fortæller Tue Barfod, der er ansvarlig for Emporiums langtidsopbevaringsprogram.
En fuldt sikret langtidsopbevaring er en fin forlængelse af virksomhedens tilbud om last-time-buy-service, og mange kunder ser ydermere en fordel i at opbevare komponenterne eksternt. Når kunderne skal bruge komponenter, bliver lager og leverede komponenter ompakket 1:1 i en velspecificeret proces, der garanterer den fortsatte beskyttede opbevaring af komponenterne.
– Kunderne er glade for muligheden for langtidsopbevaring, og vi vil da gerne arbejde tæt sammen med kunderne, der skal bruge komponenterne. Hvis de giver os adgang til deres BOM, så kan vi klare sourcing, indkøb, opbevaring og JIT-leverance efter en velspecificeret proces og de eksakte kundeønsker, slutter Carsten Helt og Tue Barfod samstemmende.

Billedtekster:
1: Carsten Helt (tv.) og Tue Barfod på Emporiums lager for langtidsopbevaring af både kunders og egne komponenter under forhold, så komponenterne er lige så friske ved udpakning, som da de blev lagt på lager. Kombinationen af sourcing, kvalitetssikring, JIT-leverancer og opbevaring definerer reelt den ”components-as-a-service”, som Emporium i dag står for.

2: Adel Ahmad kvalitetstjekker samples fra et batch af komponenter, som Emporium skal levere til en kunde. Ompakning af komponenter sker 1:1 af hensyn til den fortsatte robusthed af de opbevarede komponenter.

Skrevet i: Artikler fra Aktuel Elektronik Tags: distribution, opbevaring

Seneste nyt fra redaktionen

Altera og Rutronik indgår strategisk distributionsaftale

AktueltBranchenyt23. 09. 2026

Altera Corporation og Rutronik annoncerer en strategisk distributionsaftale, der skal udvide kundernes adgang til Alteras FPGA-portefølje på det europæiske marked. Aftalen styrker Alteras strategi med flere distributører ved at give kunderne større fleksibilitet i indkøb, bedre teknisk support og

50 millioner til nyt center for AI på Aarhus Universitet

AktueltDesign & udviklingWireless & data23. 09. 2026

Generativ AI hjælper os allerede med at skrive, analysere, lære og udvikle nye idéer. Men hvad sker der med vores egen tænkning, når AI bliver en stadig større del af den? Det skal et nyt tværfagligt forskningscenter på Aarhus Universitet undersøge med en bevilling på 50 millioner kroner fra

Panasonic flytter sin elektroniske designekspertise til Budapest

BranchenytDesign & udviklingTop23. 09. 2026

Panasonic Factory Solutions styrker sin tilstedeværelse i Central- og Østeuropa ved at centralisere sine aktiviteter inden for kundesupport, ingeniørarbejde, service og udvikling i Budapest, Ungarn. Som led i denne strategiske investering har virksomheden åbnet et betydeligt udvidet teknisk center,

Infineons PSOC Control C3 Performance-serie

Komponenter & konnektorerPower23. 09. 2026

Infineon Technologies AG lancerer ​​mikrokontrollerfamilien PSOC Control C3 Performance Line, der muliggør realtidsstyring til forsynings- og motorapplikationer. Den nye familie af mikrokontrollere (MCU'er) leverer markedsførende ydeevne takket være en højfrekvent regulerings-loop, præcision og

Kompakte 60W og 150W DC-DC konvertere forenkler design af BF- og CF-rated medicinsk udstyr

Power23. 09. 2026

XP Power introducerer QAM60T og HBM150C serierne af medicinske DC-DC konvertere, der kan levere henholdsvis 60W og 150W i kompakte industri-standard brick pakninger. De nye konvertere er designet med sigte på brug i BF- og CF-rated medicinsk udstyr, og de tilbyder pålidelig og pladsbesparende

Flere kreative teknologiværksteder på vej til landets skoler

BranchenytDesign & udvikling23. 09. 2026

Med en ny pulje på 40 mio. kr. bygger Villum Fonden videre på en indsats, hvor fonden siden 2019 har hjulpet 33 kommuner over hele landet med at etablere kreative teknologiværksteder i skolen. I værkstederne kan eleverne prøve kræfter med designprocesser, materialer og digitale værktøjer for at

Genetec opruster i Norden og Baltikum med erfaren sikkerhedsprofil

Branchenyt23. 09. 2026

Genetec styrker sin tilstedeværelse i Norden og Baltikum med ansættelsen af Jan Julin som Channel Account Executive for Danmark, Finland og Baltikum. Her får han ansvar for at udvikle samarbejdet med både eksisterende og nye partnere og understøtte deres forretning og projekter i regionen. Jan

Pickering demonstrerer skalérbar signal-switching til halvledertest under Microelectronics UK

EventsTest & mål20. 09. 2026

Pickering Interfaces vil demonstrere sit program af modulære industrielt standardiserede signal-switching løsninger til halvledertest og -verificering foruden sit nyligt lancerede grafiske designværktøj, Test System Architect, udviklet til forenkling af signal-switching og design af kablinger på

JAE DZ17-serie fra Rutronik

Komponenter & konnektorer20. 09. 2026

I takt med at fabrikker, maskiner og bygninger bliver mere forbundne, vokser behovet for at integrere flere sensorer, kameraer, aktuatorer og decentrale enheder i Ethernet-netværk. Traditionelle Ethernet-løsninger med flere lederpar og store stiktyper, såsom RJ45, kræver relativt meget plads til

STMicroelectronics præsenterer små intelligente powermoduler

Komponenter & konnektorerPower20. 09. 2026

STMicroelectronics lancerer små, intelligente moduler med lavt effekttab (SLLIMM) og DBC-teknologi (Direct-Bonded Copper) i et nyt, kompakt format til industrielle motorstyringer, airconditionanlæg, varmepumper og husholdningsapparater. De pladsbesparende moduler indeholder en komplet 600V, 3-faset

Tilmeld Nyhedsbrev

/Nyheder

  • Microchip Technology Inc.

    Build Smarter, More Resilient 48V Power Systems with Energy-Aware Digital Power Monitoring from Microchip

  • InnoFour

    Turning Billions of DRC violations into actionable debug

  • ACTEC A/S

    Batteriet kommer sjældent først

  • Mouser Electronics

    Mouser’s Alternative Energy Resource Centre Provides Engineering Insights into New Decentralised Systems

  • InnoFour

    The BOM is no longer just documentation

  • HIN A/S

    ESD-sikring skal ikke bare etableres – den skal verificeres

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • ACTEC A/S

    ACTEC A/S nomineret til Årets Ejerleder 2026

  • Phoenix Contact A/S

    Standardiseret connectivity – hybridteknologi i et kompakt M17-format

  • Mouser Electronics

    HARTING ix Industrial PushTrigger IP20 Connectors, Now Shipping from Mouser, Provide High-Performance Connectivity for Demanding Industrial Applications

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›
 
 
 
 

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}