• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltWireless & data14. 10. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

42,5 procent af alle svindelforsøg er nu AI-drevne

AktueltWireless & data14. 10. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

I takt med at cyberkriminelle i stigende grad anvender kunstig intelligens til at udføre komplekse svindelforsøg, befinder den finansielle sektor sig i en kamp med høj risiko for at beskytte sine kunder og aktiver. Nye data fra 2024-rapporten Battle Against AI-Driven Identity Fraud fra Signicat afslører, at AI-drevet svindel nu udgør 42,5 % af alle opdagede svindelforsøg i finans- og betalingssektoren, hvilket markerer et kritisk vendepunkt for cybersikkerheden i finanssektoren. Desuden anslås det, at 29 % af disse forsøg anses for at være vellykkede.

Denne rapport sætter fokus på den hurtigt eskalerende trussel fra AI-forstærkede svindelmetoder, som omfatter brug af deepfakes, syntetiske identiteter og sofistikerede phishing-kampagner. Disse avancerede teknikker gør det muligt for svindlere at operere i en hidtil uset skala og på et hidtil uset sofistikeret niveau.

Aktuelle tendenser inden for AI-drevet svindel:
– 42,5% af den opdagede svindel involverer AI: Næsten halvdelen af alle svindelforsøg er nu AI-drevne, hvilket viser, at disse angreb bliver stadig mere sofistikerede og udbredte.

– 80% stigning i det samlede antal svindelforsøg: Den finansielle sektor har oplevet en stigning på 80 % i antallet af svindelforsøg i løbet af de sidste tre år, hvilket til dels skyldes svindlernes brug af kunstig intelligens.

– Kun 22% af virksomhederne har implementeret AI-forsvar: På trods af den stigende risiko har mindre end en fjerdedel af de finansielle institutioner taget skridt til at implementere AI-drevne foranstaltninger til forebyggelse af svindel, hvilket afslører en betydelig sårbarhed.

Et svagt beredskab: Finansielle institutioner er bagud med AI-forsvar
Med et trusselslandskab i udvikling er finansielle institutioner i stigende grad klar over, at traditionelle forsvar er utilstrækkelige mod AI-drevne angreb. Rapporten, der er udviklet i samarbejde med Consult Hyperion, opfordrer virksomheder til at indføre AI-baserede detektionssystemer, forbedre rammerne for cybersikkerhed og fremme et større samarbejde i branchen for at være på forkant med nye svindelmetoder.

Ifølge Kasadas 2024 State of Bot Mitigation-rapport siger 87% af respondenterne, at deres ledergruppe er bekymret for bot-angreb og AI-drevet svindel. Ikke desto mindre afslører Signicats rapport, at tre fjerdedele af de adspurgte hævder at mangle ekspertise, ressourcer og budget til at tackle AI-drevet identitetssvindel. Det tyder på, at virksomheder i den finansielle sektor ikke er forberedt på denne trussel.

Ekspertise-kløften: Finansielle institutioner kæmper for at holde trit
– Virksomhederne er selvfølgelig i gang med at indføre forsvarsmekanismer mod AI-drevet identitetssvindel, men truslen vokser. Den accelererende digitalisering, vi har set i de senere år, har også gjort angrebene mere sofistikerede og udført i stor skala. Mekanismer, der virkede for et par år siden, er ikke længere tilstrækkelige, og det er vigtigt, at virksomhederne overvejer en tilgang med flere lag, der f.eks. kombinerer elektroniske identiteter med risikoanalyse og om nødvendigt optrapninger. Kun på den måde kan de finde den rette balance mellem at lade legitime brugere komme igennem med mindre friktion og indføre yderligere sikkerhedsforanstaltninger, når der er en risiko. Da kontoovertagelse er en af de mest almindelige former for identitetssvindel, beskytter sikre og robuste digitale identitetsløsninger også slutbrugere og deres konti, når de logger ind eller accepterer dokumenter, siger Pinar Alpay, Chief Product & Marketing Officer hos Signicat.

Rapporten understreger behovet for en proaktiv cybersikkerhedstilgang i flere lag, som integrerer AI med traditionelle sikkerhedsforanstaltninger. Den fremhæver desuden vigtigheden af at uddanne medarbejdere og kunder i de nye trusler, som AI udgør i det udviklende landskab af cyberkriminalitet.

Om Signicat

Signicats mission er at bygge teknologi, som gør det muligt for folk at stole på hinanden i en digital verden. Deres digitale identitetsplatform indeholder den mest omfattende pakke identitetsverificerings- og godkendelsessystemer i verden, som alle er nemt tilgængelige via et enkelt integrationspunkt. Platformen understøtter og orkestrerer nemt hele identitetsrejsen, fra autentificering og onboarding til login og samtykke samt indgåelse af juridisk bindende forretningsaftaler. I 2019 blev Signicat erhvervet af den førende europæiske private equity-investor Nordic Capital. I dag har Signicat over 450 dedikerede fagfolk fordelt på 17 europæiske kontorer.

For yderligere information om Signicat, besøg venligst http://www.signicat.com

Skrevet i: Aktuelt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

Branchenyt29. 06. 2026

NKT Photonics A/S er pr. 25. juni 2026 blevet til Lasers & Fibers Business Unit i Hamamatsu Photonics Group og skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S. Navneændringen markerer begyndelsen på et nyt kapitel efter Hamamatsu Photonics K.K.’s opkøb af NKT Photonics i 2024. Det nye navn gør det

Lysdioder tåler høje temperaturer

Komponenter & konnektorer29. 06. 2026

Würth Elektronik udvider sin “WL-SFTW SMT Full-color TOP LED Waterclear” produktfamilie. De nye RGB-lysdioder i de respektive kapslinger, PLCC4 2121, PLCC4 3528 og PLCC6 3528 er kendetegnet ved en fremragende varmetolerance. Deres ufølsomhed over for temperaturer mellem -40°C og +100°C gør dem til

Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

Komponenter & konnektorerPower29. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sin portefølje af N-kanal effekt-MOSFETs med lanceringen er ni nye komponenter tre forskellige, små, men effektivt varmeafledende kapslinger. Det nye lineup består af tre 100 V-produkter til 48 V forsynings-rails i industrielt udstyr og seks 60 V-produkter til

Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

IoT & embeddedProduktion29. 06. 2026

Sick A/S' nye safeRS3 sikkerhedsradarsensorer sætter nye standarder for stationær og mobil sikring af fareområder. De muliggør præcis og pålidelig registrering af personer – selv i områder med begrænset sigtbarhed og under de mest krævende industrielle forhold. Med certificeret sikkerhed, et

Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

AktueltWireless & data29. 06. 2026

Når 1 German-Netherlands Corps (1GNC) fremover skal koordinere arbejdet mellem sine 12 deltagende nationer, så bliver det klaret med software fra den danske softwarevirksomhed, Systematic. Korpset har hovedkvarter i Münster og kan med kort varsel lede operationer med op til 60.000 soldater på

Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

AktueltDesign & udviklingPowerProduktion29. 06. 2026

For få år siden var Power-to-X præget af store visioner, høje forventninger og efterfølgende skuffelser. I dag ser billedet anderledes ud. Ny lovgivning, milliardinvesteringer og et sammentømret europæisk marked betyder, at teknologien har bevæget sig fra fremtidsvision til strategisk nødvendighed.

Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

BranchenytTop29. 06. 2026

Dette nyhedsbrev er det sidste før sommerferien. Vi holder lukket hele juli måned og vender først tilbage 3. august. Vi har op til flere ferieperioder raset lidt mod tåbelighederne i såvel det danske som det globale samfund, men begynder vi mon så småt at vejre lidt bedre luft derude - på flere

STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

IoT & embedded25. 06. 2026

STMicroelectronics lancerer VL53L9, et kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR alt-i-et-modul, der sætter en ny standard inden for højopløsningsregistrering. VL53L9 kombinerer avancerede funktioner i en kompakt og omkostningseffektiv pakke, der leverer AI-klare outputdata til

Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

Komponenter & konnektorer25. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

BranchenytDesign & udviklingWireless & data25. 06. 2026

Professor Anders Møller fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet modtager ERC Advanced Grant Søren Kjeldgaard Projektet skal udvikle nye metoder til at identificere sikkerhedsproblemer i software, før de når ud til virksomheder, myndigheder og almindelige brugere. – Moderne software

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    Questa Base workshop – Unlocking the tools you already own

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN modtager EcoVadis Bronzemedalje

  • InnoFour

    Scalable PCB design for growing teams: Xpedition Standard

  • Phoenix Contact A/S

    Innovative prøvestiksystemer til energiomstilling

  • Microchip Technology Inc.

    Streamline Spacecraft Timing Architecture with Microchip’s Radiation-Tolerant, Low-Power, Low-Jitter Six-Output Clock Generator

  • Mouser Electronics

    Samtec Honours Mouser Electronics with Global High Service Distributor of the Year Accolades

  • ODU Denmark

    ODU konnektorer til Nett Warrior og STANAG 4695

  • Mouser Electronics

    EDAC Group Honours Mouser Electronics with Second Consecutive Distributor of the Year Award

  • InnoFour

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion

  • HIN A/S

    Har du styr på IEC 61340-5-1 og ESD-compliance

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

    29.06.2026

  • Lysdioder tåler høje temperaturer

    29.06.2026

  • Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

    29.06.2026

  • Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

    29.06.2026

  • Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

    29.06.2026

  • Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

    29.06.2026

  • Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

    29.06.2026

  • STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

    25.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

    25.06.2026

  • Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}