• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytProduktion08. 11. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

3D-print baner vejen for yderligere vækst hos Carmo

BranchenytProduktion08. 11. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Med et udviklingsforløb hos Dansk AM Hub bag sig går Carmo styrket mod fremtiden. Implementering af Additive Manufacturing (AM) supplerer plastvirksomhedens grundydelser og åbner nye strategiske døre.

Claus Ishøy, CEO hos Carmo A/S, er glad for de resultater, virksomheden har opnået med additiv produktion (AM)

3D-print produktion i industriskala eller hurtige prototyper i de rigtige materialer kan skabe en lys fremtid for de virksomheder, som tør ruske op i deres fasttømrede arbejdsprocesser. Den sjællandske plastvirksomhed Carmo har gennem et udviklingsforløb med techfonden Dansk AM Hub oplevet, hvordan implementeringen af Additive Manufacturing kan ændre arbejdsprocesser markant.

– Forløbet hos Dansk AM Hub gav os en mulighed for at se på vores virksomhed med friske øjne, og processen fik os til tænke, hvordan teknologien kan supplere eller disrupte vores arbejdsprocesser. Med 3D-print har vi fået en strategisk muskel, der giver os en mere fleksibel produktion og har banet vejen for nye vækstområder. 3D-print er på den måde gået hen og blevet en del af virksomhedens DNA, siger Claus Ishøy, CEO hos Carmo A/S.

En grundpille i Carmos produktion er Rapid Prototyping. Ved at bruge en kombination af 3D-print og sprøjtestøbning kan virksomheden udarbejde prototyper på en til to dage. Tidligere kunne det tage to til seks uger.

Baner vejen for AM-integration i Danmark

Succesen med den nye teknologi kommer ikke kun Carmo til gode. Fonden Dansk AM Hub er stiftet for at udbrede kendskabet til og brugen af additive manufacturing, og erfaringerne fra samarbejdet med Carmo står nu som skoleeksempel på en succesfuld implementering og udnyttelse af industriel 3D-print i produktionen.

– Projektet har været lærerigt i forhold til, hvordan man indtænker AM i en virksomhed både strategisk og operationelt. Teknologien kan ikke stå alene som et værktøj, der effektiviserer produktionen, men tænkes ind i en strategi for virksomhedens udvikling. Virksomhederne skal lære at tackle deres problemstillinger på helt nye måder, siger Frank R. Lorentzen, direktør for Dansk AM Hub, som har dannet parløb med Carmo under hele processen.

Grønne ambitioner

I en tid med større fokus på ESG og grøn produktion er der god grund til at kigge på AM, der kan have stor impact på virksomheders arbejde med den grønne omstilling. Hos Carmo, som er engageret i FN-initiativet Science Based Targets, har de en ambition om at sænke deres emissionsudledning i scope 1 og 2 med 50 procent inden 2030.

– AM er helt grundlæggende med til at effektivisere og reducere vores spildproduktion. Samtidigt kan vi med teknologien i højere grad estimere hvor meget CO2 vi udleder, og derfor kan vi også hurtigt udvikle alternative løsninger, der udleder betydeligt mindre. Vi har udviklet en CO2-beregner til netop dette formål,understreger Claus Ishøy.

I Dansk AM Hub ser de også en lys, grøn fremtid for danske produktionsvirksomheder, der omfavner Additive Manufacturing.

– Danmark er lige nu et foregangsland i Norden, når det kommer til at tænkte bæredygtighed i AM-integration. Den førerplads skal vi beholde. Vi håber, at Carmos succes kan være med til at motivere flere SMV’er og startups i Danmark til at eksperimentere med disse nye teknologier i fremtiden, siger Frank R. Lorentzen.

Carmo A/S designer, producerer og sælger egne sprøjtestøbte medico- og industritekniske plastkomponenter i høj kvalitet. Vi er eksperter i avanceret sprøjtestøbning samt Additive Manufacturing med ekspertise i 3D print støbning. Med Carmo Print Moulding tilbyder vi rapid prototyping, hvor vi designer og 3D-printer støbeforme og sprøjtestøber kundens prototyper i de rigtige materialer. http://www.carmo.dk

Dansk AM Hub er en erhvervsdrivende fond udsprunget af en vision om at gøre Danmark verdensførende i at anvende Additive Manufacturing: Dansk AM Hub samler det danske økosystem og arbejder gennem inspiration og rådgivning på at opbygge fremtidssikrede kompetencer og bringe ny viden i anvendelse til udvikling af nye forretningsmodeller og innovative løsninger i dansk erhvervsliv. http://www.am-hub.dk

Kontakt: Claus Ishøy, Carmo A/S, mail: csi@carmo.dk

Skrevet i: Branchenyt, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Grinn sender Synaptics Coral Dev Board på markedet

Design & udviklingIoT & embedded16. 03. 2026

Grinn, specialist inden for embeddede systemer og IoT-designs, er stolt af at kunne annoncere sin rolle i hardwaredesign og -udvikling af det nye Synaptics Coral Dev Board i begrænset udgave, der er designet til at bringe AI-accelererede, multimodale applikationer til live. Synaptics Coral Dev

Strømforsyningen tager spidsbelastningerne i stiv arm

Power16. 03. 2026

RepComp introducerer den nyeFSP240-P37P enhed fra taiwanesiske FSP.  Det er den første i en serie af tre forskellige AC/DC strømforsyninger, der kombinerer kompakt design med høj peak-effekt og bredt temperaturområde, hvilket gør den velegnet til krævende industrielle styre- og

AI overrasker virksomhed: “Genkender selv de mindste detaljer”

Design & udvikling16. 03. 2026

Hvordan kan robotter med AI-baserede kameraer genkende og håndtere emner med forskellige former? Det spørgsmål har flere danske industrivirksomheder undersøgt sammen med Teknologisk Institut i et MADE-projekt. Og svaret overraskede:Håndtering af emner med robotter fungerer bedst, når emnerne har

AI-optimeret motorstyring med machine-learning software

Design & udviklingIoT & embedded16. 03. 2026

STMicroelectronics har udgivet motorstyringssoftware for at forenkle forbedring af drev med AI til optimering og forudseende vedligeholdelse, klar til at blive indlæst på EVLSPIN32G4-ACT evalueringskortet. FP-IND-MCAI1 funktionspakken hjælper designere med at navigere i arbejdsgangen og værktøjer

Optisk interposer med hidtil mindste nanolaser på 300mm wafer

AktueltDesign & udvikling16. 03. 2026

Af Jørgen Sarlvit Larsen Franske CEA-Leti har bl.a. som ét af sine hovedformål at overføre højteknologiske forskningsresultater til industrien. Og i den forbindelse indleder instituttet nu et samarbejde med det højteknologiske Paris-baserede opstartsfirma NcodiN, som vil udvikle optisk interposer

IDA: Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

Stadig flere unge vælger at søge mod ingeniøruddannelserne, når de skal vælge deres uddannelse. Det viser opgørelsen over kvote 2-ansøgningerne til de videregående uddannelser for 2026 fra Uddannelses- og Forskningsministeriet. I forhold til 2025 er søgningen til civilingeniøruddannelsen steget

13 procent vækst i antal af udstillere og besøgende på dette års Embedded World

EventsTop16. 03. 2026

Fra den 10. til den 12. marts 2026 samledes det internationale embeddede community i Messe Nürnberg til den 24. udgave af Embedded World Exhibition & Conference. Med omtrent 36.000 besøgende fra tæt på 90 lande registrerede messen en betydelig stigning på mere end 13 procent i forhold til året

ODU investerer i fremtiden med nyt automatiseret logistikcenter

BranchenytKomponenter & konnektorer12. 03. 2026

ODU åbner et nyt logistikcenter i sit hovedsæde i Mühldorf am Inn nær München. Logistikcenteret repræsenterer en markant investering i endnu mere effektiv produktion og distribution. Byggeriet er samtidig et initiativ, der rækker langt ind i fremtiden. Det fem-etagers byggeri indeholder bl.a.

Distributionsaftale mellem Farnell og Same Sky

AktueltBranchenyt12. 03. 2026

Same Sky fortæller, at virksomheden har indgået en global distributionsaftale med Farnell, en af verdens førende distributører af elektroniske komponenter. Som en del af aftalen vil Farnell distribuere og markedsføre Same Skys omfattende produktportefølje inklusive audio, interconnects, termiske

EU-chip pilotlinie åbner adgang for anden runde af avanceret halvlederteknologi

AktueltDesign & udvikling12. 03. 2026

Af Jørgen Sarlvit Larsen Det europæiske FAMES Pilot Line initiativ, der koordineres af franske CEA-Leti i Grenoble, har pr. 9. marts, 2026 åbnet anden runde af sin Open-Access Call for nye chiparkitekturer. Projektet skal booste den europæiske halvlederindustri, og interessenter i denne branche

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Oplev ny teknologi til elektronikproduktion på Elektronikmässan

  • HIN A/S

    HIN styrker serviceområdet med ny servicechef

  • Elektronikmessen

    Mød FORCE Technology på Elektronikmessen

  • InnoFour

    Polarion X 2512 Release

  • Elektronikmessen

    Elektronikmontage i miniformat: Nye kombimaskiner vises på Elektronikmessen

  • Elma Instruments A/S

    Nyhed – Professionel fugtmåling med dokumentation i én løsning

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Variable DC/DC strømforsyninger i micropackage

  • Mouser Electronics

    New eBook from Mouser, Microchip, and Samtec Examines PCIe Design for Emerging Embedded Systems

  • Elektronikmessen

    Elektronikmessen: Hent din gratis billet nu

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands Security Services in the Trust Platform to Help Manufacturers Meet Cybersecurity Regulations

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Grinn sender Synaptics Coral Dev Board på markedet

    16.03.2026

  • Strømforsyningen tager spidsbelastningerne i stiv arm

    16.03.2026

  • AI overrasker virksomhed: “Genkender selv de mindste detaljer”

    16.03.2026

  • AI-optimeret motorstyring med machine-learning software

    16.03.2026

  • Optisk interposer med hidtil mindste nanolaser på 300mm wafer

    16.03.2026

  • IDA: Stor søgning til ingeniørstudierne

    16.03.2026

  • 13 procent vækst i antal af udstillere og besøgende på dette års Embedded World

    16.03.2026

  • ODU investerer i fremtiden med nyt automatiseret logistikcenter

    12.03.2026

  • Distributionsaftale mellem Farnell og Same Sky

    12.03.2026

  • EU-chip pilotlinie åbner adgang for anden runde af avanceret halvlederteknologi

    12.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik