• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytProduktion08. 11. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

3D-print baner vejen for yderligere vækst hos Carmo

BranchenytProduktion08. 11. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Med et udviklingsforløb hos Dansk AM Hub bag sig går Carmo styrket mod fremtiden. Implementering af Additive Manufacturing (AM) supplerer plastvirksomhedens grundydelser og åbner nye strategiske døre.

Claus Ishøy, CEO hos Carmo A/S, er glad for de resultater, virksomheden har opnået med additiv produktion (AM)

3D-print produktion i industriskala eller hurtige prototyper i de rigtige materialer kan skabe en lys fremtid for de virksomheder, som tør ruske op i deres fasttømrede arbejdsprocesser. Den sjællandske plastvirksomhed Carmo har gennem et udviklingsforløb med techfonden Dansk AM Hub oplevet, hvordan implementeringen af Additive Manufacturing kan ændre arbejdsprocesser markant.

– Forløbet hos Dansk AM Hub gav os en mulighed for at se på vores virksomhed med friske øjne, og processen fik os til tænke, hvordan teknologien kan supplere eller disrupte vores arbejdsprocesser. Med 3D-print har vi fået en strategisk muskel, der giver os en mere fleksibel produktion og har banet vejen for nye vækstområder. 3D-print er på den måde gået hen og blevet en del af virksomhedens DNA, siger Claus Ishøy, CEO hos Carmo A/S.

En grundpille i Carmos produktion er Rapid Prototyping. Ved at bruge en kombination af 3D-print og sprøjtestøbning kan virksomheden udarbejde prototyper på en til to dage. Tidligere kunne det tage to til seks uger.

Baner vejen for AM-integration i Danmark

Succesen med den nye teknologi kommer ikke kun Carmo til gode. Fonden Dansk AM Hub er stiftet for at udbrede kendskabet til og brugen af additive manufacturing, og erfaringerne fra samarbejdet med Carmo står nu som skoleeksempel på en succesfuld implementering og udnyttelse af industriel 3D-print i produktionen.

– Projektet har været lærerigt i forhold til, hvordan man indtænker AM i en virksomhed både strategisk og operationelt. Teknologien kan ikke stå alene som et værktøj, der effektiviserer produktionen, men tænkes ind i en strategi for virksomhedens udvikling. Virksomhederne skal lære at tackle deres problemstillinger på helt nye måder, siger Frank R. Lorentzen, direktør for Dansk AM Hub, som har dannet parløb med Carmo under hele processen.

Grønne ambitioner

I en tid med større fokus på ESG og grøn produktion er der god grund til at kigge på AM, der kan have stor impact på virksomheders arbejde med den grønne omstilling. Hos Carmo, som er engageret i FN-initiativet Science Based Targets, har de en ambition om at sænke deres emissionsudledning i scope 1 og 2 med 50 procent inden 2030.

– AM er helt grundlæggende med til at effektivisere og reducere vores spildproduktion. Samtidigt kan vi med teknologien i højere grad estimere hvor meget CO2 vi udleder, og derfor kan vi også hurtigt udvikle alternative løsninger, der udleder betydeligt mindre. Vi har udviklet en CO2-beregner til netop dette formål,understreger Claus Ishøy.

I Dansk AM Hub ser de også en lys, grøn fremtid for danske produktionsvirksomheder, der omfavner Additive Manufacturing.

– Danmark er lige nu et foregangsland i Norden, når det kommer til at tænkte bæredygtighed i AM-integration. Den førerplads skal vi beholde. Vi håber, at Carmos succes kan være med til at motivere flere SMV’er og startups i Danmark til at eksperimentere med disse nye teknologier i fremtiden, siger Frank R. Lorentzen.

Carmo A/S designer, producerer og sælger egne sprøjtestøbte medico- og industritekniske plastkomponenter i høj kvalitet. Vi er eksperter i avanceret sprøjtestøbning samt Additive Manufacturing med ekspertise i 3D print støbning. Med Carmo Print Moulding tilbyder vi rapid prototyping, hvor vi designer og 3D-printer støbeforme og sprøjtestøber kundens prototyper i de rigtige materialer. http://www.carmo.dk

Dansk AM Hub er en erhvervsdrivende fond udsprunget af en vision om at gøre Danmark verdensførende i at anvende Additive Manufacturing: Dansk AM Hub samler det danske økosystem og arbejder gennem inspiration og rådgivning på at opbygge fremtidssikrede kompetencer og bringe ny viden i anvendelse til udvikling af nye forretningsmodeller og innovative løsninger i dansk erhvervsliv. http://www.am-hub.dk

Kontakt: Claus Ishøy, Carmo A/S, mail: csi@carmo.dk

Skrevet i: Branchenyt, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

TDK annoncerer tredje generations 1.500 W AC/DC-forsyningsmoduler til brede

Power20. 04. 2026

TDK Corporation introducerer ​​TDK-Lambdas 1.500W PFE1500FB AC-DC-forsyningsmoduler. Denne tredje generations serie accepterer et bredt inputområde på 85 til 305 Vac, hvilket giver mulighed for at drive industrielt, belysnings- og bygningsautomationsudstyr på en nominel inputspænding på 277 Vac.

MikroE’s samlede portefølje af Click-boards er nu på lager hos DigiKey

BranchenytDesign & udviklingIoT & embedded20. 04. 2026

MIKROE fortæller, at hele virksomhedens portefølje af Click boards nu bliver lagerført globalt af DigiKey. De kompakte klik add-on boards til funktioner som sensorer, konnektivitet, effekt, displays og interfaces gør designere i stand til hurtigt at udvikle proof-of-concepts for efterfølgende

Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

BranchenytWireless & data20. 04. 2026

Produktionsindustrien bevæger sig ind i en mere usikker tid hvor hurtige teknologiske skift og mangel på kompetencer ændrer vilkårene. Det fremgår af rapporten C the Shift: Redefining Global Manufacturing fra it-konsulenthuset Columbus. Rapporten bygger på interviews med industriledere, forskere og

Punktum dk A/S: .dk-domænet er fortsat et af verdens sikreste

Wireless & data20. 04. 2026

Punktum dk offentliggør i dag en rapport med status over sikkerheden på danske domænenavne. Med indsigt i den danske zone og adgang til realtidsdata bidrager Punktum dk til at identificere digitale huller og sikre, at de bliver lukket, før de rammer de danske brugere. Den digitale infrastruktur i

Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

AktueltDesign & udviklingProduktion20. 04. 2026

Den danske robot-, automations- og droneindustri vokser fortsat, men i et lavere tempo end tidligere. I en tid med global afmatning retter flere virksomheder blikket mod hjemmemarkedet, hvor der er et betydeligt uudnyttet potentiale - ikke mindst i den offentlige sektor, som 64% af virksomhederne

DI Digital vælger nye bestyrelsesmedlemmer

AktueltBranchenyt20. 04. 2026

DI Digital, der er Dansk Industris branchefælleskab for tech-virksomheder, herunder IT-, tele-, elektronik-, robot- og medievirksomheder, har den 14. april 2026 holdt ordinær generalforsamling. På generalforsamlingen var der genvalg til otte eksisterende bestyrelsesmedlemmer og nyvalg til Martin

QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

Design & udviklingTopWireless & data20. 04. 2026

Når kritisk infrastruktur rammes, kan konsekvenserne mærkes i hele samfundet – fra energiforsyning og kommunikation til beredskab og sikkerhed. Derfor går QGRID nu i gang med at udvikle en ny dansk sikkerhedsløsning, der kombinerer kvantesikret kommunikation med realtidsovervågning af

DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 04. 2026

Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg. - Det er rigtig godt at AI nu kommer på den politiske agenda. Det er der

Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

AktueltDesign & udviklingPower17. 04. 2026

Mere forskning skal fra laboratoriet ud i samfundet og drive den grønne omstilling inden for grønne brændstoffer, CO₂-reduktion og materialeinnovation. Og det skal gå hurtigere, så Danmarks konkurrenceevne og robusthed styrkes. Det er ambitionen bag en ny bevilling på 80 mio. kr. fra Villum

Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

Design & udviklingProduktionTop17. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i science fiction. Udviklingen går så hurtigt,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Besøg ODU Denmark på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Questa One Smart Verification Solution

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities

  • Elektronikmessen

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • EKTOS A/S

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and StarTech Announce Global Distribution Agreement to Deliver IT Connectivity Solutions

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    New SPB-A series switching power supplies from Autonics

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores How Artificial Intelligence Shapes Everyday Technologies and Experiences

  • Elektronikmessen

    Oplev TLT Electronics på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDK annoncerer tredje generations 1.500 W AC/DC-forsyningsmoduler til brede

    20.04.2026

  • MikroE’s samlede portefølje af Click-boards er nu på lager hos DigiKey

    20.04.2026

  • Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

    20.04.2026

  • Punktum dk A/S: .dk-domænet er fortsat et af verdens sikreste

    20.04.2026

  • Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

    20.04.2026

  • DI Digital vælger nye bestyrelsesmedlemmer

    20.04.2026

  • QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

    20.04.2026

  • DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

    17.04.2026

  • Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

    17.04.2026

  • Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

    17.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik