• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Events09. 06. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

17. juni: Mød industriens mest inspirerende opfindere

Events09. 06. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Den Europæiske Patentmyndighed (EPO) er vært for den første digitale udgave nogensinde af ceremonien for Den Europæiske Opfinderpris torsdag d. 17. juni, som seerne kan se på inventoraward.org. Ceremonien, der er en vigtig begivenhed inden for videnskab og innovation, vil give publikum over hele kloden mulighed for at høre om opfindere, der har udtænkt geniale løsninger på nogle af nutidens mest presserende problemer. De 15 finalister har nemlig hver især gjort betydelige fremskridt inden for områder, der spænder fra diagnostik og ultralydsbilleddannelse til biometri, bæredygtig plastproduktion og beskyttelse af vilde dyr.

Priserne vil blive uddelt til vinderne i hver af de fem kategorier: industri, forskning, SMV’er, lande uden for EPO og livstidspræstation ud over vinderen af ​​popularitetsprisen, der vælges af offentligheden. Gennem korte film og interviews, og med elementer af udvidet virkelighed, vil den actionfyldte ceremoni fremhæve historierne om de bemærkelsesværdige individer og teams, der gennem kreativitet, hårdt arbejde og udholdenhed har skubbet til grænserne for innovation og opfindelser, der forbedrer vores daglige liv.

Offentligheden kan stemme på personlig favorit
Offentligheden opfordres til at stemme på deres foretrukne opfinder til Den Europæiske Opfinderpris 2021 i kategorien popularitetsprisen. Mens vinderne af prisens fem kategorier vælges af en uafhængig international jury, er det offentligheden alene, der beslutter, hvem der modtager Popularitetsprisen. Afstemningen er åben for alle, og der kan stemmes når som helst indtil 17. juni på popular-prize.epo.org blandt årets 15 finalister, der bl.a. tæller et dansk/italiensk team med base i København. Vinderen vil blive annonceret under prisoverrækkelsen.

De 15 finalister ved Den Europæiske Opfinderpris 2021:

Industri

  • Den norske opfinder Per Gisle Djupesland har udviklet en enhed til administration af medicin via næsen ved hjælp af patientens egen udåndede ånde.
  • De tyske kemikere Christoph Gürtler, Walter Leitner og deres teambruger kuldioxid til at fremstille grønnere plast.
  • Den hollandske ingeniør Jan van der Tempel gør transfer til og fra offshore-platforme sikrere for mennesker.

Forskning

  • Marco Donolato (Italien/Danmark) og team har opfundet en enhed, der bruger magnetiske nanopartikler til at spore denguefeber og andre infektiøse sygdomme.
  • Robert N. Grass (Østrig) og Wendelin Stark (Schweiz)har udviklet en robust metode til DNA-baseret datalagring.
  • Mathias Fink og Mickael Tanter (Frankrig) opfandt en ny ultralydsbilleddannelsesmetode ved hjælp af forskydningsbølger.

Lande uden for EPO

  • Bo Pi og Yi He (Kina)har aktiveret fingeraftrykssensorer i vores smartphones til at registrere både fingeraftryk og tilstedeværelsen af blodgennemstrømning – hvilket gør dem meget mere sikre.
  • Kim Lewis og Slava S. Epstein (USA) har udviklet en enhed, der gør det muligt for forskere at dyrke tidligere utilgængelige mikrober til lægemiddeludvikling.
  • Indisk-amerikanske Sumita Mitra har opfundet et nanomaterialebaseret dentalfyldstof, der giver mere robuste, holdbare og æstetisk tiltalende plomber.

SMVer

  • Carmen Hijosa (Spanien) har skabt et nyt materiale lavet af ananasblade som et alternativ til læder.
  • Ben og Pete Kibel (UK) har lavet et innovativt fiskekrogdæksel, der kan forhindre kommercielt langlinefiskeri i at dræbe havfugle.
  • Henrik Lindström og Giovanni Fili (Sverige) har udviklet forbedrede fleksible solceller til at drive vores elektroniske enheder.

Livstidspræstation

  • Den tyske videnskabsmand Metin Colpan opfandt effektive værktøjer til at analysere nukleinsyrer og banede vejen for hurtig og effektiv genetisk dataanalyse.
  • Den tyske fysiker Karl Leo har udviklet ​​meget effektive, omkostningseffektive organiske lysemitterende dioder (OLED’er), der nu findes på de skærme, vi bruger hver dag.
  • Den serbisk-amerikanske biomedicinske ingeniør Gordana Vunjak-Novakovic har udtænkt en ny tilgang til vævsteknik, der åbner nye horisonter inden for regenerativ medicin.

Mere information

  • Se prisoverrækkelsen
  • Popularitetsprisen

Skrevet i: Events

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 04. 2026

Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg. - Det er rigtig godt at AI nu kommer på den politiske agenda. Det er der

Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

AktueltDesign & udviklingPower17. 04. 2026

Mere forskning skal fra laboratoriet ud i samfundet og drive den grønne omstilling inden for grønne brændstoffer, CO₂-reduktion og materialeinnovation. Og det skal gå hurtigere, så Danmarks konkurrenceevne og robusthed styrkes. Det er ambitionen bag en ny bevilling på 80 mio. kr. fra Villum

Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

Design & udviklingProduktionTop17. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i science fiction. Udviklingen går så hurtigt,

Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

PowerTest & mål17. 04. 2026

I årtier var elnettet bygget op omkring et forholdsvis simpelt princip: Store kraftværker producerede strøm, og forbrugerne aftog den længere ude i nettet. Men det billede er under forandring. Solcelleparker, batterianlæg, mindre vindmøller og på sigt også elbiler, der kan levere strøm tilbage til

Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

Komponenter & konnektorer17. 04. 2026

Den nye generation af Amphenols MIL-HD2 konnektorserie efter SOSA-standarden kan nu leveres af Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. De nye konnektorer er udviklet til af opfylde selv

Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

Branchenyt17. 04. 2026

Den danske rettighedsorganisation Koda, der repræsenterer sangskrivere, komponister og musikforlag, sluttede året med en samlet omsætning på over 1,4 milliarder kroner. Heraf vil knap 1,3 milliarder kroner blive fordelt blandt rettighedshaverne i Danmark og udlandet, hvis musik danner grundlaget for

Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

Events17. 04. 2026

Når Gamebox Festival lige straks samler landets gaming-interesserede for femte gang, bliver det med et rigt sceneprogram, der traditionen tro udspiller sig på Main Stage. TrierGaming, ComKean og Judex & Shadys hører til de mange, der kan opleves på scenen, og det samme gælder Morten Münster, som

Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

Design & udviklingEventsTest & mål15. 04. 2026

ICape og Circle Consult inviterer igen i år til PCB-seminar om PCB-design og udvikling. I år deltager Altoo og Keysight og fortæller om USB compliance-målinger og om, hvad der rører sig inden for måleudstyr. PCB seminar – få styr på printet med fokus på USB Compliance, HDI stackup, samt high

Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

AktueltBranchenyt15. 04. 2026

Den finsk-ejede producent af kabinet- og beskyttelsesløsninger melder om en omsætning på over 110 millioner euro sidste år og opererer nu i mere end 20 lande i Europa, Nordamerika og Asien. Virksomheden går ind i sin næste internationale vækstfase, mens investeringerne i industriel elektrificering

TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

BranchenytDesign & udviklingWireless & data15. 04. 2026

Tata Consultancy Services, en global førende virksomhed inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger med hovedsæde i Indien, har netop indgået en samarbejdsaftale (Memorandum of Understanding, MoU) med ABB. Aftalen skal styrke de to virksomheders strategiske samarbejde inden for

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities

  • Elektronikmessen

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • EKTOS A/S

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and StarTech Announce Global Distribution Agreement to Deliver IT Connectivity Solutions

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    New SPB-A series switching power supplies from Autonics

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores How Artificial Intelligence Shapes Everyday Technologies and Experiences

  • Elektronikmessen

    Oplev TLT Electronics på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands dsPIC33A DSC Family for High-Density AI Data Center Power, Complex Motor Control and Intelligent Sensing

  • ACTEC A/S

    ACTEC tager energien med til Sverige

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

    17.04.2026

  • Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

    17.04.2026

  • Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

    17.04.2026

  • Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

    17.04.2026

  • Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

    17.04.2026

  • Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

    17.04.2026

  • Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

    17.04.2026

  • Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

    15.04.2026

  • Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

    15.04.2026

  • TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

    15.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik