• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltEvents23. 10. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

1.200 teknologientusiaster gæster Odense i Week of Robotics

AktueltEvents23. 10. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

I dag lyder startskuddet. Den såkaldte Week of Robotics indledes med ROSCon, den største af i alt tre konferencer, hvor 90 pct. af deltagerne har et udenlandsk pas og over halvdelen har taget turen fra kontinenter uden for Europa.

ROS er, hvad man kan betegne som robotternes alfabet, og det vil være omdrejningspunktet, når de første mange gæster samles i Odeon tirsdag morgen. Week of Robotics er imidlertid også godt de 1.200 konferencedeltageres mulighed for at opleve det helt unikke, innovative og koncentrerede robotmiljø, som er vokset i Odense de seneste 15 år.

– I Odense tør vi godt sige højt, at vi vil være verdens bedste robotby. Vi tager med ROSCon plads blandt store internationale metropoler, der tidligere har lagt by til konferencen, og vi har chancen for at vise ikke mindre end 1.200 førende forskere, eksperter og entusiaster inden for robotbranchen, at det odenseanske robotmiljø er helt i særklasse, og et sted de ikke kan undgå at orientere sig mod også i fremtiden, siger borgmester Peter Rahbæk Juel.

Når ROSCon stik imod traditionen har valgt Skandinavien og en by af Odenses forholdsvist begrænsede størrelse, så skyldes det i høj grad den position, som Odense er godt i gang med at indtage.

– Odenses ry som et globalt knudepunkt for robotinnovation gør byen til det naturlige valg som vært for ROSCon 2024. Det blomstrende økosystem af førende forskningsinstitutioner, banebrydende virksomheder og ivrige robotentusiaster afspejler vores dynamiske og passionerede fællesskab, siger Vanessa Yamzon Orsi, CEO i Open Robotics, der står bag konferencen.

Virksomhederne spiller central rolle

Især muligheden for at komme helt tæt på byens førende robotvirksomheder i forbindelse med workshops og sideevents er tydeligvis et trækplaster udover det sædvanlige. Mandag deltog næsten 200 af konferencedeltagere f.eks. i en række workshops i det fælles odenseanske hovedkvarter for Mobile Industrial Robots (MIR) og Universal Robots, og tilslutningen til ugens øvrige events uden for konferencelokalet er overvældende. Det omfatter alt fra en eksklusiv bustur rundt i det fynske robotmiljø til et afterparty, hvor det er en robot, der skænker drikkevarer.

Inden ROSCon slutter torsdag, er der allerede gang i en ny konference i Odense, som kredser om sociale robotter, nemlig ICSR, og sidst på ugen rykker tyske ROS Industrial ind i den fynske hovedstad.

– Vi hilser det meget velkomment, at de her konferencer lander i byen. Det er helt generelt en god hjælp i vores jagt på kvalificeret arbejdskraft, at så mange udviklere, forskere og eksperter inden for robotområdet får lejlighed til at besøge os og opleve, hvad det er, vi kan i det her miljø i Odense og på Fyn i det hele taget, siger CEO og President Jean-Pierre Hathout hos MIR.

Også de mindre og yngre virksomheder kan profitere af Odenses værtskab for striben af robotkonferencer:

– Netværk er helt afgørende for os, og de her typer konferencer er med til at udvide det netværk og gange det med 10. Det er vigtigt for os, at vi kan tappe ind på det internationale marked, og det er afgørende for væksten i en virksomhed som vores, at der findes et økosystem, hvor man kan dele viden og få hjælp så effektivt, som det er tilfældet på Fyn, fortæller CEO hos Coalescent Mobile Robotics Oskar Lauritzen.

Og så har konferencerne og de helt særlige fynske sideevents altså også den effekt, at Fyn bliver mere attraktiv for endnu flere robotrelaterede konferencer fremover. Det bekræfter Kent Kordt Röder, der er erhvervsturismechef i Destination Fyn.

Når konferencerne er samlet på denne måde, motiverer det desuden flere til at blive i Odense længere. En stor del af konferencegæsterne indfandt sig allerede i Odense søndag, hvor de fik en forsmag på robotugen ved den internationale badmintonturnering VICTOR DENMARK OPEN. Her oplevede de, hvorledes selv en sportevent er invaderet af robotter, når Odense er vært. F.eks. var det en robot, der rakte nye fjerbolde til spillerne og kørte deres tasker ind til banen i turneringens finaler.

FAKTA om Odenses robotmiljø:

·       Der er +160 robot-, automation- and dronevirksomheder med 3.600 ansatte på Fyn

·       Verdens første kommercielt levedygtige kollaborative robot er opfundet her

·       Odense er globalt kendt som hovedstad for cobots

·       Mere end 1 mia. euros er blevet investeret i byens robotvirksomheder

FAKTA om de tre konferencer:

•                         ICSR (International Conference on Social Robotics): Afholdes fra d. 23. oktober til d. 26. oktober. Denne internationale konference har også Skandinavien som beliggenhed for første gang i dens historie. Her mødes forskere mm., som har fokus på interaktionen mellem mennesker og robotter samt integrationen af sociale robotter i vores samfund.

•                         ROSCon (Robot Operating System Conference): Afholdes fra d. 21. til d. 23. oktober. Det er første gang denne konference afholdes i Skandinavien, og den har deltagelse af robotentusiaster, udviklere og forskere fra mere end 45 lande.

•                         ROS-Industrial Conference: Afholdes fra d. 24. til d. 25. oktober. Det er 12. udgave af konferencen, som i år har AI i industrielle robotter som tema.

Skrevet i: Aktuelt, Events

Seneste nyt fra redaktionen

Pickering Interfaces introducerer high-density 2A LXI-matrix til varierende testbehov

Test & mål09. 10. 2026

Pickering Interfaces introducerer 65-217, en modulær 2A Ethernet-styret LXI-matrix, som gør ingeniører i stand til at udvide systemkanapciteten ved omskiftelig behov. Med sit design til den skalérbare 65-200 LXI- chassisplatform, forenkler det nye plug-in modul også vedligehold og support af RF

DigiKey leverer nu TDK’s Senseis edge RX Starter-løsning til industriel AI

Design & udviklingIoT & embedded09. 10. 2026

DigiKey har indgået en aftale med TDK Sensei om som den første distributør at levere edge RX Starter – en løsning til forudseende vedligeholdelse, der er udviklet til at forbedre ydeelsen i ​​industrielt udstyr. TDK Senseis edge RX Starter kombinerer AI-dreven, multimode-dataopsamling med

Parker Chomerics lancerer EMI-afskærmede ventilationspaneler til datacenterapplikationer

Design & udviklingProduktion09. 10. 2026

Chomerics Division af Parker Hannifin viser sine avancerede EMI-afskærmede ventilationspaneler under electronica 2026 (10.-13. november, München). På stand B3.457 demonstrerer Parker Chomerics, hvordan deres honeycomb-teknologi i rustfrit stål sætter elektroniske afskærmninger i stand til at opnå

Wireless Logic fortsætter sine opkøb

BranchenytIoT & embedded09. 10. 2026

For ti år siden blev SimService fra Køge det første af en lang række opkøb fra britiske Wireless Logic. Siden er koncernen vokset til en global IoT-virksomhed med mere end 20 millioner forbundne enheder, 25.000 erhvervskunder og omkring 1.000 medarbejdere. Nu står endnu et internationalt opkøb for

Systematic skal levere software til Danmarks droneforsvar

AktueltDesign & udviklingWireless & data09. 10. 2026

Systematic har fået tildelt en kontrakt af Forsvarsministeriets Materiel og Indkøbsstyrelse (FMI) om at levere et kommando og kontrolsystem (C2) til Forsvarets operative føring af Danmarks droneforsvar. Med kontrakten skriver Danmark sig ind som et af de første NATO-lande, som kan integrere analyse

DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion

BranchenytTop09. 10. 2026

Medlemmerne af DIRA har ved en afstemning den 7. oktober truffet en historisk beslutning om at etablere sig som en selvstændig medlemsforening under DI Produktion. Samtidig markerer foreningen sit nye, styrkede ståsted med et navneskifte, der matcher ambitionerne. DIRA har gennem årtier spillet

DI: Aftale mellem Danmark og Tyskland baner vejen for nyt europæisk erhvervseventyr

AktueltBranchenytPower08. 10. 2026

Danmark og Tyskland har denne uge indgået en aftale om CO2-fangst og -lagring, der gør det muligt at transportere CO2 på tværs af landenes grænser og lagre den i undergrunden. Aftalen, der blev indgået i går, tirsdag, er startskuddet til et nyt erhvervseventyr for Danmark og udviklingen af et

Flerlagsspoler til Power-over-Coax-kredsløb i køretøjer

Komponenter & konnektorer07. 10. 2026

TDK Corporation udvider MLJ1608-G-serien (1,6 mm x 0,8 mm x 0,8 mm) af flerlags-spoler (multilayer inductors) til Power-over-Coax (PoC)-kredsløb i køretøjer. Masseproduktionen af ​​disse nye komponenter blev påbegyndt i oktober 2026. PoC til køretøjer muliggør samtidig transmission af strøm og

IT-Branchen: Nu skal de digitale ambitioner blive til konkrete initiativer

TopWireless & data07. 10. 2026

Statsminister Mette Frederiksen satte i sin åbningstale til Folketinget fokus på blandt andet hybride trusler, cybersikkerhed, kunstig intelligens og danske virksomheders konkurrenceevne. Det er centrale dagsordener for både Danmark og dansk erhvervsliv, mener IT-Branchen, techvirksomhedernes

Et robust forsvar kræver investeringer i højteknologisk forskning

AktueltBranchenytDesign & udvikling07. 10. 2026

Debatindlæg af Anders Bjarklev, rektor på DTU, og Christine Nellemann, prorektor på DTU En langsigtet opbygning af Danmarks forsvarskapacitet skal ske gennem teknologisk forskning, innovation og rådgivning. Forsvaret, investorer og virksomheder skal udnytte, at Europas førende tekniske

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Stocking Nearly 70,000 Products from Leading Global Passive Component Manufacturer YAGEO Group

  • InnoFour

    Technical Workshop FPGA Development and Verification – 14 October

  • Phoenix Contact A/S

    Nye dæksler og ny hætte til UM-BASIC/-PRO ekstruderede profilhuse

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Introduces its First Turnkey Touch Controllers for Buttons, Sliders and Wheels with Parallel Sensing

  • Mouser Electronics

    Mouser to Showcase Humanoid Robotics, Engineering Innovation and Interactive Experiences at electronica 2026

  • HIN A/S

    HIN styrker indsatsen i Norge med erfaring tæt på produktionen

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Power Electronics: From Reliable Testing to Compliance

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Phoenix Contact A/S

    Brokoblet pinstrip-printkortstik

  • HIN A/S

    Kan I gentage testen – og forklare resultatet?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Pickering Interfaces introducerer high-density 2A LXI-matrix til varierende testbehov

    09.10.2026

  • DigiKey leverer nu TDK’s Senseis edge RX Starter-løsning til industriel AI

    09.10.2026

  • Parker Chomerics lancerer EMI-afskærmede ventilationspaneler til datacenterapplikationer

    09.10.2026

  • Wireless Logic fortsætter sine opkøb

    09.10.2026

  • Systematic skal levere software til Danmarks droneforsvar

    09.10.2026

  • DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion

    09.10.2026

  • DI: Aftale mellem Danmark og Tyskland baner vejen for nyt europæisk erhvervseventyr

    08.10.2026

  • Flerlagsspoler til Power-over-Coax-kredsløb i køretøjer

    07.10.2026

  • IT-Branchen: Nu skal de digitale ambitioner blive til konkrete initiativer

    07.10.2026

  • Et robust forsvar kræver investeringer i højteknologisk forskning

    07.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}