
Fusionerne og uroen på halvledermarkedet fortsætter. Senest forlyder det fra vores søsterpublikation, Elektroniknett i Norge, at Qualcomm overvejer at give bud på overtagelse af NXP Semiconductors.
Det er Wall Street Journal, som afslører nyheden, og et bud er forventet inden for to til tre måneder, men endnu er der ikke afsløret nogen finansielle detaljer om en eventuel handel.
Qualcomm har hovedfokus på kredse med god indtjeningsgrad til især mobiltelefoner. Men denne industri er samtidigt under et stærkt prispres. For at kunne fortsætte væksten og udvide områderne er et køb af et selskab med kompletterende produkter et fornuftigt valg. NXP med sin fokus på bilindustrien vil derfor passe svært godt til Qualcomms vækststrategi.

