Salget i fjerde kvartal af 2022 endte for den tyske komponentdistributionssektor næsten på samme salgsniveau som rekordkvartalet i tredje kvartal. Salget af distributører, der rapporterer gennem FBDi, steg med næsten 38% til €1,36 mia. Derimod faldt bookings med ~ -20% til €1,16 mia. Book-to-bill ratio (forholdet mellem indgående ordrer og salg) faldt til 0,86. Hele året sluttede for distribution med rekordsalg på 5,14 milliarder euro, hvilket repræsenterer en årlig vækst på omkring 43%, den højeste siden 2010.
Q4 viste også store forskelle mellem produktområderne. Salget af halvledere – de produkter, der var mest berørt af allokeringen – steg i 4. kvartal med næsten 50% til 942 millioner euro (helår: ~3,4 milliarder euro), svarende til en andel af det samlede marked på næsten 70% (helår: 66%). Passive komponenter steg, men “kun” med 10,5% til 161 millioner euro (hele året 708 millioner euro), en andel på knap 12% (helår: 14%). Bedre fremskridt gjort Elektromekanik med +15% til 157 millioner euro, hvilket øgede sin andel til 12% (hele året 670 millioner euro og 13% andel). Strømforsyninger voksede med 32% og nåede et salg på 46 millioner euro (hele året 178 millioner og 3,5% andel). Andre produktområder såsom sensorer, displays og montager voksede tilsvarende kraftigt, men udgør kun 4% af det samlede marked.
FBDi’s bestyrelsesformand, Georg Steinberger, forklarer:
– For komponentdistribution var dette endnu et særligt kvartal med hensyn til salg. Halvledere registrerede den største vækst i over 12 år. Hele året endte på et rekordniveau, endda højere end forventet, kun få måneder siden. Flere faktorer hjalp her, såsom inflation, prisstigninger hos producenterne, men også en markant øget levering af volumen til kunderne.Den tildeling, der stadig eksisterer i forskellige tilfælde, har sikret, at mange kunder allerede har fået dækket deres behov for 2023 frem til kl. tid til at være på den sikre side, hvilket vi også kan se i de svækkede ordrer Desuden har distributører kunnet øge deres andel af det samlede marked markant, som er vokset væsentligt mindre. Det er et stærkt signal om, at ingen distributionskunder bliver dårligere stillet.
Den generelle tilfredshed med fordelingen kan ikke skjule, at forventningerne til 2023 er ret afdæmpede:
– Distributionen i Tyskland har øget sin leveringsvolumen – i enheder – på to år med 50% trods allokering. Denne vækst svarer ikke til den typiske vækst i efterspørgslen, så konsolidering er mere end sandsynlig i 2023. Og det er uanset de mange geopolitiske udfordringer, vi står overfor, konkluderer Goerg Steinberger.
Hvordan tingene skrider frem generelt afhænger af flere faktorer:
– Klimaforandringer driver uundgåeligt en økonomisk og teknologisk nytænkning, hvilket er positivt for vores industri. Men hastigheden af transformation i samfundet og især politik er stadig alt for for langsom: Europa skal passe på med ikke at gamble væk sin stadig vigtige rolle gennem for meget uenighed og bureaukrati, slutter Georg Steinberger.
RSH


