Recom er nu ude med deres panelmonterede, indkapslede AC/DC-moduler i serie RAC10E-K/277 med en nominel ydelse på 10W og i en kompakt størrelse på 45,7mm x 25,4mm. Modulerne er en del af Recoms Economy-serie og fås med enkelte, fuldt regulerede 3,3, 5, 12, 15 og 24V-udgange samt med indgange til nominelle spændinger på 100, 115, 240 og 277VAC (120 – 430VDC).
Komponenterne er særligt velegnede til mere krævende elektriske forhold som ladestationer til elbiler med en overspænding i kategori III og op til 2000m og et temperaturinterval fra helt ned til -40 og op til +90 °C. Modulerne kan også anvendes i industrien, i AV-udstyr og i integrerede testmiljøer, idet de er sikkerhedscertificeret iht. IEC/EN/UL/CSA 62368-1 og overholder kravene til overspændingskategori II op til 5000 m. EMC-grænserne for klasse B overholdes også uden brug af eksterne komponenter, og de enkelte dele overholder ErP-direktivet med nulbelastningstab på under 100mW.
Effektiviteten er høj for RAC10E-K/277 og op til 84 %, alt efter type, hvilket giver et produkt med en effekttæthed, der sikrer drift under fuld belastning ved en omgivende temperatur på 65 °C fra 115 til 277VAC. De enkelte dele er fuldt beskyttede mod kortslutning, overspænding og overstrøm og med en forstærket isolering på 4kVAC/1 minut. Isoleringens kapacitet og lækstrømmen er særligt lave ved henholdsvis 100pF og 50µA maks.Recom Power GmbH (http://www.recom-power.com)


