• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltProduktion15. 06. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

DIRA: Glem ikke robotindustrien i genåbningen

AktueltProduktion15. 06. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Der er et kæmpe potentiale for at kickstarte dansk økonomi ved at investere i den danske robotindustri – nu. Covid-19 er nået til et vendepunkt. Nu åbner Danmark igen. Det vidner om en positiv udvikling, der er tiltrængt for erhvervslivet og den danske økonomi. Vi har lært af den snart overståede lock-down, at mange er opfindsomme og omstillingsparate – men det er svært at starte nye projekter, før vi alle kommer ud og møder hinanden, nationalt og ikke mindst internationalt.

Jeg glæder mig derfor over at se arrangementer som fx Automatik 2020, DIRA Business og ROBOTBRAG bliver gennemført, så vi igen kan mødes og sammen skabe de løsninger, som styrker dansk produktion samt de mange danske virksomheder, der udvikler og producerer automationsløsninger.

Jeg hører fra virksomheder ude i markedet, at folk har haft rigtig travlt under nedlukningen – men nu er det som om, at der er gået lidt pause i den, og vi ved ikke helt, hvornår næste kamp starter. Vi kan eksportere maskiner, men det er vanskeligt at sende ingeniører og integratorer efter dem.

Det har bevirket, at mange virksomheder er blevet meget forsigtige. Særligt er de små- og mellemstore robotvirksomheder gået i overlevelsesmode for at fastholde medarbejdere, til markedet åbner rigtigt op igen. Virksomhederne ligger i dvale og venter på optøningen.

Sådan en stilstand er kritisk for robotbranchen i Danmark, når vi nu er blandt verdens bedste inden for udvikling, produktion og anvendelse af innovativ robotteknologi.

Det vil jeg gerne have ændret – men det kræver en hjælpende hånd. Vi sætter stor pris på, at regeringen har anerkendt vigtigheden af den danske robotindustri med den nationale robotstrategi, som blev lanceret i februar. Virkeligheden er bare, at det er nu, vi har behov for et løft; noget, der for alvor kickstarter industrien og sætter gang i robot-hjulene.

For vi har kompetencerne. Vi har den know-how, der skal til. Industrien er sulten på at komme i gang. Vi mangler bare midlerne til at udvikle og producere de innovative robotløsninger, der kan være med til revitalisere Danmarks økonomi.

Derfor foreslår jeg, at vi sammen finder en løsning, der kan sætte skub i robotindustrien igen. Vi vil så gerne tage dialogen. Vi vil gerne række en udstrakt hånd til det politiske system.

Under lukningen af Danmark har regeringen udarbejdet gode muligheder for diverse tilskudspakker til lønninger, hjemsendelser mm. for at holde hånden under vores industri. Jeg ønsker mig derudover tilskudspakker til nye automatiseringsprojekter. Kan robotindustrien støtte økonomien, hvis der bliver frigjort midler fra den nationale robotstrategi allerede nu?

Vi ved, at firmaer som investerer i automation, oftere fastholder arbejdspladser. Lad os derfor tilbyde en bedre fraskrivningsordning til produktionsvirksomheden, der investerer i robotter og automation, så vi kan bevare medarbejdere og arbejdspladser i Danmark. En anden mulighed kunne være at tilbyde billige lån til virksomheder, der investerer i hjemtagning af produktion fra udlandet.

Der er mange muligheder, men i bund og grund skal der nogle penge på bordet – hvis vi skal have sat gang i investeringerne nu. Danmark står til at vinde stort ved at investere i robotbranchen. Hvis vi skal hjælpe os selv, økonomien og samfundet, så skal vi sætte skub i den så snart som muligt.

Vi står nu på dørtrinnet til at genåbne Danmark. Lad os hjælpe hinanden med at skubbe døren helt op ved at tænke i investeringer i robotteknologi og automation. I ringer bare.

DIRA udgiver kronikker og indlæg omkring aktuelle emner inden for robotbranchen skrevet af en af bestyrelsens medlemmer. Kronikkerne udgives hver anden måned og i denne uge kan du læse Michael Nielsens indlæg, der omhandler genåbningen af Danmark og behovet for at kickstarte robotindustrien – nu!

Af Michael Nielsen, Direktør i Beckhoff Automation og næstformand i DIRA

Skrevet i: Aktuelt, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Danske NeoCortec udstiller på electronica 2026

EventsIoT & embeddedWireless & data04. 11. 2026

Under electronica 2026 mellem 10. og 13. november i München vil NeoCortec, der fremstiller den tovejs trådløse mesh-netværks protokol-stack med et ultralavt forbrug, NeoMesh, demonstrere sin trådløse mesh-netværksprotokol og software-stack, NeoMesh, i hal C2, stand 511. NeoMesh leveres i flere

Nye piano DIP-switche (museklaverer) med kompakte footprints fra Same Sky

Komponenter & konnektorer04. 11. 2026

Same Sky og virksomhedens Switches Group introducerer nu nye og kompakte piano DIP-switche – også populært kaldet ”museklaverer” til sit DIP-switch program. DS06-127-SMT, DS07-254 og DS08-254-SMT serierne er i kompakte kapslinger med bredder helt ned til 6mm og profilhøjder helt ned til 4,2mm, hvad

Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters”

EventsKomponenter & konnektorer04. 11. 2026

Under sloganet “Connect what matters” vil Phoenix Contact på electronica 2026 den 10-13. november i München vise teknologier og løsninger til fremtidens elektriske og digitale verden. Fokus vil være på high-performance forbindelser til power, data og signaler. De danner grundlag for elektrificering,

750W AC/DC-strømforsyning med højde på 1” (tomme) til BF-rated medicinsk og industrielt udstyr fra XP

Power04. 11. 2026

XP Power udvider firmaets CCR-serie af kompakte lavprofil AC/DC-strømforsyninger med CCR750, der kan levere en højere effekt. CCR750 er designet til medicinsk og industrielt udstyr, og serien leverer op til 320 W med konvektionskøling, 600 W med konduktionskøling og 750 W, når der benyttes både

SEMI forudser en vækst på 11,8 % i leverancer af silicium-wafers i 2026

AktueltBranchenytProduktion04. 11. 2026

De globale leverancer af silicium-wafers forventes at stige med 11,8% i 2026 til 14.420 millioner kvadrat-tommer (MSI), oplyser SEMI i sin seneste prognose for siliciumleverancer. Leverancerne forventes at nå nye rekordniveauer hvert år fra 2027 til 2029 og stige til 17.034 MSI ved udgangen af

AI rykker ind i danske produktionsvirksomheder men når ikke ud på fabriksgulvet

AktueltProduktionWireless & data04. 11. 2026

Kunstig intelligens har for alvor fundet fodfæste i erhvervslivet. Men blandt danske produktionsvirksomheder er der stadig stor forskel på, hvor AI-indsatsen bliver prioriteret. Det viser en ny rapport fra DI og Force Technology baseret på svar fra 376 danske produktionsvirksomheder, som bliver

Ni startups er nomineret til Danmarks største iværksætterpris for unge

Design & udviklingEventsTop04. 11. 2026

Nu skal en jury udvælge de tre vindere af Årets Unge Iværksættere, der kåres på Danmarks Entreprenørskabsfestival den 10. november i K.B. Hallen på Frederiksberg. Sammen med titlen følger et legat på 100.000 kroner til hver vinder. En app, der oversætter live mellem talt dansk og dansk tegnsprog.

Würth Elektronik udvider sit program af koblede effektspoler

Komponenter & konnektorer02. 11. 2026

Würth Elektronik udvider sin WE-MCRI produktserie med en ny 1090HL-variant (HL = høj lækstrøm), en koblet spole specifikt designet til at forbedre ydelsen i SEPIC-, ZETA- og Ćuk-konvertere. Den ganske unikke dobbeltspole er en ukonventionel tilgang til en målrettet kontrol over lækinduktansen, der

Modulær I/O-løsning til neddykkede køleapplikationer fra Amphenol leveres nu gennem Powell Electronics Europe

Komponenter & konnektorer02. 11. 2026

Powell Electronics Europe, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenter til high-rel applikationer inden for forsvar, aerospace og industri, lagerfører nu Amphenol LTW’s modulære I/O-løsning, en højpålidelig og robust interconnect-platform designet til neddykkede kølesystemer.

Microchip udvider porteføljen af effektkomponenter til space-brug med ny strålingstolerant GaN PoL-konverter

Komponenter & konnektorerPower02. 11. 2026

Microchip Technology lancerer nu POL-05-20S-T, en strålingstolerant, Point-of-Load (POL) konverter, designet til krævende effektspecifikationer til processorapplikationer i space-miljøer. Den nye komponent bruger galliumnitrid (GaN) effektkredse for at give op til 20A på output med en høj

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • EKTOS A/S

    RED-Compliant Radio Modules: Open Lab in Struer

  • Phoenix Contact A/S

    Nye, delvist forgyldte crimpkontakter til industristik: større effektivitet i automatiske produktionsprocesser

  • HIN A/S

    Skru op for varmen – og kontrollen

  • Phoenix Contact A/S

    Single Pair Ethernet: ensartet standard danner grundlag for fabriksautomation

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • ACTEC A/S

    Mød ACTEC på Digital Tech Summit 2026

  • Phoenix Contact A/S

    Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters” – effektive forbindelser til the All Electric Society

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Samtec VITA 90 VNX+ Solutions for Industrial, Defence, and Aerospace Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Brings EtherCAT® and TSN Networking Solutions to its Power-Efficient PolarFire® FPGA Platform

  • EKTOS A/S

    RED-Compliant Radio Modules: 3 Key Integration Checks

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danske NeoCortec udstiller på electronica 2026

    04.11.2026

  • Nye piano DIP-switche (museklaverer) med kompakte footprints fra Same Sky

    04.11.2026

  • Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters”

    04.11.2026

  • 750W AC/DC-strømforsyning med højde på 1” (tomme) til BF-rated medicinsk og industrielt udstyr fra XP

    04.11.2026

  • SEMI forudser en vækst på 11,8 % i leverancer af silicium-wafers i 2026

    04.11.2026

  • AI rykker ind i danske produktionsvirksomheder men når ikke ud på fabriksgulvet

    04.11.2026

  • Ni startups er nomineret til Danmarks største iværksætterpris for unge

    04.11.2026

  • Würth Elektronik udvider sit program af koblede effektspoler

    02.11.2026

  • Modulær I/O-løsning til neddykkede køleapplikationer fra Amphenol leveres nu gennem Powell Electronics Europe

    02.11.2026

  • Microchip udvider porteføljen af effektkomponenter til space-brug med ny strålingstolerant GaN PoL-konverter

    02.11.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}