
Vox Power har introduceret to nye 300W output-moduler til brug sammen med firmaets NEVO+600 and NEVO+1200 series af strømforsyninger. Der er tale om højpålidelige output-moduler, der er ideelle til applikationer inden for industri, maskinbygning, Industry 4.0, robotik samt ITE.
De to nye moduler, OPA2 og OPA3, optager to slots i det konfigurerbare NEVO+ chassis, og de tilbyder field-programmerbare og manuelt justerbare udgangsspændinger på fra henholdsvis 4,5 til 15V ved 25A og 9 til 30V ved 15A.
Vox Power’s NEVO+ Series leveres med fulde industrielle og medico sikkerhedsgodkendelser, og tilbyder systemdesignere en løsning uden konkurrenter i applikationer, hvor størrelse, effektdensitet og vægt er vitale faktorer.
De to nye moduler åbner for nye muligheder i forbindelse med både nye produktdesigns samt eksisterende applikationsudvikling.
Tidligere NEVO+600 enheder har brugt helt op til fire isolerede, konfigurerbare power-moduler til at realisere op til 600W, mens den større 1200W model bruger op til otte.
Med præsentationen af de nye OPA2 og OPA3 output-moduler kan antallet af moduler reduceres til henholdsvis to og fire, hvilket gør det muligt for brugeren at minimere kabel- og link-kravene samt antallet af dele i konstruktionen, hvilket på en gang simplificerer opbygningen og forbedrer pålideligheden. I de fleste applikationer vil man også opleve en reduktion i de samlede systemomkostninger.
NEVO+ programmet af kompakte, modulære og konfigurerbare strømforsyninger består af to modeller: NEVO+600 kan levere 600W udgangseffekt, mens NEVO+1200 tilbyder op til 1200W, og dét med et footprint, som af Vox Power beskrives som “det mindste i klassen”. Den større enhed måler kun 152.4 x 152.4 x 40.8mm (6 x 6 x 1.61in), hvilket resulterer i en effektdensitet på 21W/in³. NEVO+1200 vejer i øvrigt kun 1,2kg, hvilket kan være vigtigt i nogle applikationer.
Data Sheet og en demonstration video er tilgængelig på http://www.vox-power.com.

