• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt11. 05. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

GPV: Tilfredsstillende udvikling trods covid-19

AktueltBranchenyt11. 05. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Danmarks største elektronikproducent GPV har foreløbig klaret sig godt igennem coronakrisen. Omsætningen i 1. kvartal 2020 blev 679 millioner kroner mod 718 millioner kroner i 1. kvartal sidste år. Det svarer til et fald på 6 procent. Til gengæld har indtjeningen (EBITDA) i samme periode vist en mindre stigning til 46 millioner kroner, og det er det bedste resultat for et 1. kvartal nogensinde:

– Da vi startede det nye år, var vi klar over, at 2020 ville tegne sig anderledes end de foregående år. Den globale økonomi har haft vækst i en lang årrække, og der var meget, der pegede på, at kurven var på vej til at knække. Det har den så sandelig også gjort, men af grunde, som vi ikke kendte omfanget af i starten af januar, siger CEO Bo Lybæk fra GPV og fortsætter:

– Efter 1. kvartal er vi blevet en del klogere på krisens omfang og dybde, og vi har foreløbig klaret os godt igennem første kapitel af krisen. Vi har fået taget en mindre top af omsætningen, men vi har blandt andet på grund af god omkostningsstyring bevaret en stabil bundlinje og et højt cash flow.

Coronakrisen kommer på et tidspunkt, hvor GPV fortsat høster synergieffekter efter opkøbet af den schweiziske elektronik- og kabelkonfektioneringsproducent CCS, der blev købt i slutningen af 2018. GPV har blandt andet opnået en betydelig forbedring af det frie cash flow på 90 millioner kroner i forhold til samme periode sidste år blandt andet som følge af den fortsatte reduktion af arbejdskapitalen fra 856 millioner kroner til 720 millioner kroner over de seneste 12 måneder.

Samtlige 13 fabrikker i grønt GPV har i dag 13 fabrikker i Danmark, Schweiz, Kina, Thailand, Sri Lanka, Slovakiet, Østrig Tyskland og Mexico. På alle fabrikker er der indført omfattende sikkerhedsforanstaltninger efter europæiske normer, så alle bl.a. kan holde to meters afstand. I Kina har fabrikken været lukket ned som følge af coronasituationen i en stor del af februar og ind i marts, mens fabrikken i Schweiz, der ligger tæt på den italienske grænse, også kortvarigt har været ramt af krisen. I marts og april har fabrikken i Sri Lanka i en kortere periode været ramt af nedlukning, men aktuelt producerer alle fabrikker (i grønt).

GPV har siden februar 2020 haft et kriseberedskab, som tre gange om ugen har taget temperaturen på de 13 fabrikker. Et af de faste målepunkter har været antallet af medarbejdere, der har været smittet med Covid-19, og dette tal har indtil videre været 0 gennem hele krisen:

– Vi har fulgt situationen særdeles tæt og har sørget for grundig information både internt og eksternt. Alle vores kunder har ugentligt fået information med status for vores 13 fabrikker, og fabrikkerne i Kina, Schweiz og Sri Lanka har i perioder været markeret med enten gult eller rødt. I de seneste uger har alt glædeligvis lyst grønt, fortsætter Bo Lybæk.

GPV leverer i dag produkter til en lang række forskellige brancher, og det har vist sig at være en stor fordel.  Kunder indenfor transportsegmentet med særligt fokus på entreprenørmaskiner har været ramt hårdt af coronakrisen, mens GPVs kunder i medico-branchen har oplevet en markant vækst. I industrien, som er den største aftager af GPVs produkter, tegner sig et mere blandet billede, hvor nogle industrikoncerner klarer sig godt, mens andre er hårdere ramt:

– Vores kunder er i krisesammenhæng en pose blandede bolcher. Nogle har høje vækstrater og øger deres omsætning hos os, mens andre nærmest ligger helt stille. Her har vi selvsagt en fordel, fordi vi ikke har indstillet produktionen efter nogle få, store produktgrupper og kunder, men er agile og hurtigt kan omstille os efter de kunder, der oplever vækst som følge af krisen, konstaterer Bo Lybæk videre.

Han siger supplerende, at GPV har et godt overblik over aktivitetsniveauet i 2. og 3. kvartal, men situationen kan stadig hurtigt ændre sig, og det er endnu for tidligt at sige noget præcist om 4. kvartal og dermed om forventningen til hele 2020. Derfor er de hidtidige forventninger til hele året, der lød på en omsætning på 2,8 milliarder kroner og en indtjening (EBITDA) i intervallet 210-240 millioner kroner, foreløbig suspenderet:

– Vi har et fornuftigt overblik over coronakrisen, men det er for tidligt at sætte tal på den efterspørgselskrise, der venter forude. Men vi følger naturligvis situationen nøje og er klar til at reagere hurtigt og præcist, fortsætter han.

For GPV og ejeren Schouw & Co. (som i øvrigt ejer yderligere fem internationale virksomheder) er coronakrisen et bump på vejen, men ikke et bump, der forhindrer GPV i fortsat at have ambitiøse vækstmål på den længere bane. Investeringer i at levere bedre produkter og bedre service i fremtiden fortsætter således ufortrødent, og aktuelt arbejder GPV på at implementere et nyt MES (Manufacturing Execution System) på tværs af alle fabrikker. MES vil bl.a. indebære en yderligere digitalisering af processer og styring af ressourcer, og GPV vil vinde store fordele ved en ensretning på tværs af alle produktionssites:

– Som EMS-partner for en række store globale OEM’er er vores væsentligste berettigelse at skabe vækst hos kunderne. Det kan vi først og fremmest gøre gennem yderligere digitalisering, og her har vi i forvejen været firstmovere inden for en lang række områder. Det har vi råd til fortsat at være, og det er netop det, der på lang sigt skal gøre, at vi kan vinde markedsandele og kunder i et marked, der vækster, pointerer Bo Lybæk.

GPV har i 2020 også prøvekørt forskellige videoløsninger, der letter samarbejdet med kunden under coronakrisen. Erfaringerne herfra er foreløbig så gode, at Bo Lybæk forventer, at en del af løsningerne bliver permanente:

– Der er ingen tvivl om, at coronasituationen også har været en øjenåbner i forhold til hurtig implementering af mere digitale samarbejdsformer. Det er positivt, og det er en læring, vi naturligvis skal gemme også på den anden side af krisen, slutter han.

Kontakt:  Bo Lybæk, administrerende direktør, GPV, tlf.: 21 28 87 97

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Danske NeoCortec udstiller på electronica 2026

EventsIoT & embeddedWireless & data04. 11. 2026

Under electronica 2026 mellem 10. og 13. november i München vil NeoCortec, der fremstiller den tovejs trådløse mesh-netværks protokol-stack med et ultralavt forbrug, NeoMesh, demonstrere sin trådløse mesh-netværksprotokol og software-stack, NeoMesh, i hal C2, stand 511. NeoMesh leveres i flere

Nye piano DIP-switche (museklaverer) med kompakte footprints fra Same Sky

Komponenter & konnektorer04. 11. 2026

Same Sky og virksomhedens Switches Group introducerer nu nye og kompakte piano DIP-switche – også populært kaldet ”museklaverer” til sit DIP-switch program. DS06-127-SMT, DS07-254 og DS08-254-SMT serierne er i kompakte kapslinger med bredder helt ned til 6mm og profilhøjder helt ned til 4,2mm, hvad

Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters”

EventsKomponenter & konnektorer04. 11. 2026

Under sloganet “Connect what matters” vil Phoenix Contact på electronica 2026 den 10-13. november i München vise teknologier og løsninger til fremtidens elektriske og digitale verden. Fokus vil være på high-performance forbindelser til power, data og signaler. De danner grundlag for elektrificering,

750W AC/DC-strømforsyning med højde på 1” (tomme) til BF-rated medicinsk og industrielt udstyr fra XP

Power04. 11. 2026

XP Power udvider firmaets CCR-serie af kompakte lavprofil AC/DC-strømforsyninger med CCR750, der kan levere en højere effekt. CCR750 er designet til medicinsk og industrielt udstyr, og serien leverer op til 320 W med konvektionskøling, 600 W med konduktionskøling og 750 W, når der benyttes både

SEMI forudser en vækst på 11,8 % i leverancer af silicium-wafers i 2026

AktueltBranchenytProduktion04. 11. 2026

De globale leverancer af silicium-wafers forventes at stige med 11,8% i 2026 til 14.420 millioner kvadrat-tommer (MSI), oplyser SEMI i sin seneste prognose for siliciumleverancer. Leverancerne forventes at nå nye rekordniveauer hvert år fra 2027 til 2029 og stige til 17.034 MSI ved udgangen af

AI rykker ind i danske produktionsvirksomheder men når ikke ud på fabriksgulvet

AktueltProduktionWireless & data04. 11. 2026

Kunstig intelligens har for alvor fundet fodfæste i erhvervslivet. Men blandt danske produktionsvirksomheder er der stadig stor forskel på, hvor AI-indsatsen bliver prioriteret. Det viser en ny rapport fra DI og Force Technology baseret på svar fra 376 danske produktionsvirksomheder, som bliver

Ni startups er nomineret til Danmarks største iværksætterpris for unge

Design & udviklingEventsTop04. 11. 2026

Nu skal en jury udvælge de tre vindere af Årets Unge Iværksættere, der kåres på Danmarks Entreprenørskabsfestival den 10. november i K.B. Hallen på Frederiksberg. Sammen med titlen følger et legat på 100.000 kroner til hver vinder. En app, der oversætter live mellem talt dansk og dansk tegnsprog.

Würth Elektronik udvider sit program af koblede effektspoler

Komponenter & konnektorer02. 11. 2026

Würth Elektronik udvider sin WE-MCRI produktserie med en ny 1090HL-variant (HL = høj lækstrøm), en koblet spole specifikt designet til at forbedre ydelsen i SEPIC-, ZETA- og Ćuk-konvertere. Den ganske unikke dobbeltspole er en ukonventionel tilgang til en målrettet kontrol over lækinduktansen, der

Modulær I/O-løsning til neddykkede køleapplikationer fra Amphenol leveres nu gennem Powell Electronics Europe

Komponenter & konnektorer02. 11. 2026

Powell Electronics Europe, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenter til high-rel applikationer inden for forsvar, aerospace og industri, lagerfører nu Amphenol LTW’s modulære I/O-løsning, en højpålidelig og robust interconnect-platform designet til neddykkede kølesystemer.

Microchip udvider porteføljen af effektkomponenter til space-brug med ny strålingstolerant GaN PoL-konverter

Komponenter & konnektorerPower02. 11. 2026

Microchip Technology lancerer nu POL-05-20S-T, en strålingstolerant, Point-of-Load (POL) konverter, designet til krævende effektspecifikationer til processorapplikationer i space-miljøer. Den nye komponent bruger galliumnitrid (GaN) effektkredse for at give op til 20A på output med en høj

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  05-11-2026

    RED-Compliant Radio Modules: Open Lab in Struer ›

    EKTOS A/S
  •  04-11-2026

    Nye, delvist forgyldte crimpkontakter til industristik: større effektivitet i automatiske produktionsprocesser ›

    Phoenix Contact A/S
  •  03-11-2026

    Skru op for varmen – og kontrollen ›

    HIN A/S
  •  02-11-2026

    Single Pair Ethernet: ensartet standard danner grundlag for fabriksautomation ›

    Phoenix Contact A/S
  •  30-10-2026

    Cyber Resilience Act (CRA) ›

    InnoFour
  •  30-10-2026

    Mød ACTEC på Digital Tech Summit 2026 ›

    ACTEC A/S
  •  30-10-2026

    Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters” – effektive forbindelser til the All Electric Society ›

    Phoenix Contact A/S
  •  29-10-2026

    Mouser Now Shipping New Samtec VITA 90 VNX+ Solutions for Industrial, Defence, and Aerospace Applications ›

    Mouser Electronics
  •  29-10-2026

    Microchip Brings EtherCAT® and TSN Networking Solutions to its Power-Efficient PolarFire® FPGA Platform ›

    Microchip Technology Inc.
  •  29-10-2026

    RED-Compliant Radio Modules: 3 Key Integration Checks ›

    EKTOS A/S

Seneste Nyheder

  • Danske NeoCortec udstiller på electronica 2026

    04.11.2026

  • Nye piano DIP-switche (museklaverer) med kompakte footprints fra Same Sky

    04.11.2026

  • Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters”

    04.11.2026

  • 750W AC/DC-strømforsyning med højde på 1” (tomme) til BF-rated medicinsk og industrielt udstyr fra XP

    04.11.2026

  • SEMI forudser en vækst på 11,8 % i leverancer af silicium-wafers i 2026

    04.11.2026

  • AI rykker ind i danske produktionsvirksomheder men når ikke ud på fabriksgulvet

    04.11.2026

  • Ni startups er nomineret til Danmarks største iværksætterpris for unge

    04.11.2026

  • Würth Elektronik udvider sit program af koblede effektspoler

    02.11.2026

  • Modulær I/O-løsning til neddykkede køleapplikationer fra Amphenol leveres nu gennem Powell Electronics Europe

    02.11.2026

  • Microchip udvider porteføljen af effektkomponenter til space-brug med ny strålingstolerant GaN PoL-konverter

    02.11.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}