
ALE, som anvender varemærket Alcatel-Lucent Enterprise, lancerer en ny og moderne, hybrid cloud løsning i Norden og Baltikum, kaldet OXO Connect. Løsningen, som i én enkel pakke, forenkler små og mellemstore virksomheders overgang til hybrid cloud, til en fornuftig pris, vises for første gang i Norden på Ingram Micros store forhandlerarrangement i Sverige ”Green IT IS” den 24. – 25. november.
Alcatel-Lucent OXO Connect er den seneste generation af kommunikationsservere til små og mellemstore virksomheder. Løsningen gør det muligt for SMBere kun at tilføje de Unified Communications cloud tjenester, som de behøver, mens de stadig beholder den eksistrende hardware. Den robuste OXO Connect R2 server udgør selve kernen i OpenTouch® Suite SMB løsning, og den er designet til at opfylde de behov, som stilles til en moderne arbejdsplads ved at reducere omkostningerne til kommunikation, og samtidig give adgang til en række datanetværksfunktioner. Resultatet er en all-in-one, en end-to-end kommunikations- og dataløsning, som giver SMB virksomheder både hybrid telefoni og Unified Communications. Det betyder en løsning, som er mindre kompliceret og bedre tilpasset virksomehedens lokaler.
Det er nemt at implementere nye og værdiskabende cloud tjenester, og dermed opnår man en moderne kommunikationsoplevelse og fuldstændig adgang til hele paletten af enterprise kommunikationstjenester, uanset device, både indenfor og udenfor virksomheden. OXO Connect er skalérbar og understøtter op til 300 brugere, og har et strømlinet tilbuds- og licenssystem, som gør både implementering og håndtering af cloud tjenester enkel for forhandlerne og kunderne.
Hybrid cloud kommunikationsløsning i Norden
For mere information besøg: http://enterprise.alcatel-lucent.com

