
Det store tyske udviklings- og løsningshus Unitronic, der er ekspert inden for sensor- og kommunikationsnetværk, har indgået distributionsaftale med NeoCortec. Ifølge Unitronic efterspørger mange tyske kunder trådløse ad-hoc netværk med netop de unikke features NeoCortec kan tilbyde.
NeoCortec har udviklet en patenteret Wireless Mesh Network kommunikationsprotokol, der tackler nogle af de begrænsninger der typisk findes i denne type netværk. NeoCortecs produktportefølje består af en række netværksmoduler, en gateway plus et evaluation kit, der gør det let at komme i gang med at bygge den applikation man ønsker.
– Vi har længe manglet et produkt som NeoCortec i vores portefølje, siger Michael Braun fra Unitronic, der en af Tysklands største special-distributører af high-tech moduler og komponenter inden for sensorik og trådløs kommunikation. Ud over at sælge og distribuere en lang række produkter på området udvikler Unitronic også kundespecifikke sensorløsninger, blandt andet sensorsystemer til navigation og til detektering af gas.
Ifølge Michael Braun arbejder de kunder, han forventer vil anvende i NeoCortecs sensor-teknologi inden for Home Automation, Smart City og IoT generelt.
Unitronic har hovedkontor i Düsseldorf og er etableret i 1969. Virksomheden har salgskontorer fordelt over hele Tyskland og er en del af den svenske Lagercrantz Group, en gruppe på 40 virksomheder med ekspertise inden for elektronik, mekatronik og kommunikation.

