Helt i tråd med virksomhedens strategi om at sikre kundernes forsyningskæde af printkort med brug af compliance, annoncerer Confidee et vigtigt skridt rettet mod kunder inden for civil luftfart. Virksomheden er godkendt af de britiske luftfartsmyndigheder som EASA Part 21 Subpart G Auditor.

– Den civile del af den danske luftfartsindustri kører med vind i sejlene, eller skal vi sige med opdrift under dronerne, og vi ser en stigende efterspørgsel, ikke kun efter designsupport og produktion af printkort til droner, men også til mange andre produkter inden for civil luftfart. Så det er selvfølgelig meget glædeligt og proaktivt at meddele, at vi nu er godkendt som EASA Part 21 Subpart G Auditors”, siger salgschef Torben Hajslund for Confidee AS Danmark.
Craig Haywood fra Confidee har med succes gennemført EASA Part 21 Subpart G produktionsorganisations-godkendelsen, udført af de britiske civile luftfartsmyndigheder. For det danske marked betyder det, at selskabet ikke bare kan auditere og kvalitetssikre deres egne producenter af print, men også producenter, som slutkunden måtte ønske anvendt.
– Dette er en væsentlig milepæl for os og styrker vores position som en nøglepartner for globale aktører i den civile luftfartsindustri, siger CEO for Confidee, Vidar Olsen. Craig Haywood afsluttede uddannelsen tidligere på året i Storbritannien.
– Som printpartner for adskillige globale aktører i den civile luftfartsindustri giver certificeringen Confidee mulighed for at auditere og støtte vores nuværende produktionspartnere og andre partnere efter anmodning fra slutkunden, siger Operations Manager Craig Haywood.
– I årevis, i tidligere stillinger, har jeg været på den anden side af bordet og stået over for spørgsmålene som en del af fremstillingsprocessen, denne fremstillingsviden kombineret med uddannelsen som EASA Part 21 Auditor vil sikre, at de korrekte spørgsmål bliver behandlet og håndteres for at sikre produktet til slutkunden, slutter Craig Haywood.
Overholdelse af industriregler og strenge standarder, som denne er fastsat af EASA, er i overensstemmelse med virksomhedens strategi om at være en fuldt ud certificeret partner i forsyningskæden for printfremstilling.

