• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingTop16. 05. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Danske forskere opdager magnetisk egenskab, som kan ændre vores computere

Design & udviklingTop16. 05. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Grænsen for, hvor meget man kan skrumpe komponenterne til en computer, er ved at være nået, så længe informationerne bliver båret af elektroner som i dag. Men muligvis kan man i stedet bruge magnetisme og derved udvikle computere, der både er kraftigere og billigere. Det er et af perspektiverne i en ny opdagelse, som forskere fra Niels Bohr Institutet (NBI), Københavns Universitet har offentliggjort i det anerkendte videnskabelige tidsskrift Nature Communications.

– En computer virker ved, at man sender strøm gennem en mikrochip. Selvom det er en lille mængde strøm, vil den ikke kun transportere information, men også opvarme omgivelserne lidt. Når man har et meget stort antal komponenter siddende tæt sammen, bliver varmen et problem. Det er en af årsagerne til, at vi er ved at have nået grænsen for, hvor meget man kan skrumpe komponenterne til en computer. Hvis man i stedet benytter sig af magnetisme, undgår man problemerne med overophedning. Vores opdagelse er ikke en direkte nøgle til at fremstille en computer baseret på magnetisme. Men vi har afdækket en fundamental egenskab ved magnetisme, som man er nødt til at have styr på for at kunne få en sådan computer til at virke, siger Kim Lefmann, professor i faststoffysik ved NBI.

For at forstå opdagelsen må man vide, at magnetiske materialer ikke nødvendigvis er ensrettede. Det vil sige, at der kan forekomme områder med magnetiske nordpoler og sydpoler ved siden af hinanden. I fagsproget taler man om domæner, og grænsefladen mellem et nordpol-domæne og et sydpol-domæne kalder man en domæne-væg.

Selvom domæne-væggen ikke er en fysisk væg, men et virtuelt fænomen, opfører den sig på mange måder som en partikel. Dermed tilhører den en gruppe af fænomener i kvantemekanikkens verden, som fysikerne kalder quasi-partikler. Altså partikel-lignende fænomener.

– Det er velkendt, at man kan flytte domæne-væggen ved at påtrykke et magnetfelt. I starten vil den opføre sig på samme måde som en fysisk genstand, der vil accelerere, indtil den rammer jordoverfladen, når den bliver udsat for tyngdekraften. Imidlertid gælder der andre love i kvanteverdenen. På kvanteniveau er partikler ikke kun genstande, de er samtidig bølger. Det gælder også for en quasi-partikel som en domænevæg. Bølgeegenskaberne betyder, at domænevæggens acceleration bliver bremset ned, når den vekselvirker med atomer i omgivelserne. Snart vil den stoppe helt op og blive til en stående bølge, forklarer Kim Lefmann.

Et tilsvarende fænomen kendes fra elektroner. Her kendes det som Bloch-oscillationer, opkaldt efter den amerikansk-schweiziske fysiker og Nobelpris-modtager Felix Bloch, der opdagede fænomenet i 1929.

I 1996 fremsatte schweiziske teoretiske fysikere den hypotese, at der kunne findes en parallel til Bloch-oscillationen inden for magnetismen. Nu, lidt mere end et kvart århundrede senere, er det så lykkedes for Kim Lefmann og hans kolleger at bekræfte hypotesen.

Forskergruppen har studeret bevægelsen af domæne-vægge i det magnetiske materiale CoCl2 ∙ 2D2O.

– Vi har længe været klar over, at det ville være muligt at eftervise hypotesen, men også at det ville forudsætte adgang til neutronspredning. Neutroner har den særlige egenskab, at de ikke er elektrisk ladede, men alligevel reagerer på magnetfelter. Derfor er de ideelle til at “se” magnetisme, fortæller Kim Lefmann.

Neutronspredning kræver imidlertid meget store forskningsanlæg. På verdensplan eksisterer der kun en snes neutronkilder, og konkurrencen om at få tid på anlæggene er hård. Det er en af årsagerne til, at det først nu er lykkedes at få tilstrækkeligt med forsøgsdata til at overbevise redaktørerne af Nature Communications.

– Vi har gennemført vores forsøg dels på NIST i USA, dels ILL i Schweiz. Men fremover bliver betingelserne for magnetisk forskning heldigvis forbedret kraftigt, når forskningsanlægget ESS (European Spallation Source, red.) åbner i Lund i Sverige. Ikke blot er chancerne for forsøgstid bedre, fordi Danmark er medejer af anlægget, men kvaliteten af resultaterne vil blive ca. 100 gange højere, fordi ESS bliver en ekstremt kraftig neutronkilde, siger Kim Lefmann.

For en god ordens skyld understreger forskeren, at en computer baseret på magnetisme ikke må forveksles med en kvantecomputer, selvom der er kvantemekanik indblandet:

– Der er jo store forventninger til, at man i fremtiden vil få kvantecomputere, der kan udføre helt ekstremt komplicerede opgaver. Men selv efter, at vi formentlig får kvantecomputere, vil der stadig være brug for konventionelle computere til at løse mere dagligdags opgaver. Det er her, man eventuelt kan benytte magnetisme til at udvikle computere, som er bedre end de nuværende.

Den videnskabelige artikel om Bloch-oscillationer for magnetiske domæne-vægge er blevet offentliggjort i det anerkendte tidsskrift Nature Communications.

Kontakt: Kim Lefmann, professor i faststoffysik, Københavns Universitet, mail: lefmann@nbi.ku.dk

Skrevet i: Design & udvikling, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Würth Elektronik udvider sit program af koblede effektspoler

Komponenter & konnektorer02. 11. 2026

Würth Elektronik udvider sin WE-MCRI produktserie med en ny 1090HL-variant (HL = høj lækstrøm), en koblet spole specifikt designet til at forbedre ydelsen i SEPIC-, ZETA- og Ćuk-konvertere. Den ganske unikke dobbeltspole er en ukonventionel tilgang til en målrettet kontrol over lækinduktansen, der

Modulær I/O-løsning til neddykkede køleapplikationer fra Amphenol leveres nu gennem Powell Electronics Europe

Komponenter & konnektorer02. 11. 2026

Powell Electronics Europe, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenter til high-rel applikationer inden for forsvar, aerospace og industri, lagerfører nu Amphenol LTW’s modulære I/O-løsning, en højpålidelig og robust interconnect-platform designet til neddykkede kølesystemer.

Microchip udvider porteføljen af effektkomponenter til space-brug med ny strålingstolerant GaN PoL-konverter

Komponenter & konnektorerPower02. 11. 2026

Microchip Technology lancerer nu POL-05-20S-T, en strålingstolerant, Point-of-Load (POL) konverter, designet til krævende effektspecifikationer til processorapplikationer i space-miljøer. Den nye komponent bruger galliumnitrid (GaN) effektkredse for at give op til 20A på output med en høj

Pickering Interfaces lancerer Remote Gateway software til fjernstyring af PXI-testsystemer

Test & mål02. 11. 2026

Pickering Interfaces, der leverer modulære signal-switching og simuleringsløsninger til elektronisk test og verificering, lancerer nu Pickering Remote Gateway. Den nye gRPC-baserede software gør ingeniører i stand til at fjernstyre Pickering PXI/PXIe-produkter i applikationer, der kører på separate

Forsvarsboomet er nået iværksætterne

AktueltDesign & udvikling02. 11. 2026

Flere iværksættere ser nye muligheder på forsvarsområdet, samtidigt med at Forsvaret søger tættere på mindre, innovative virksomheder. Det mærkes også i årets Fynske Bank Startup Lab, hvor både specialiseret forsvarsteknologi og løsninger med civile og militære anvendelsesmuligheder er

DI lancerer plan for dansk totalberedskab

AktueltBranchenyt02. 11. 2026

Regeringen har sat en klar ambition om at etablere et dansk totalberedskab. Nu fremlægger landets største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI) et konkret politisk udspil til, hvordan ambitionen kan omsættes til virkelighed. DI ønsker bl.a. klare mål for samfundets robusthed og etablering af et

Produktionsvirksomheder kan teste genfremstilling af egne produkter på DTU

Design & udviklingProduktionTop02. 11. 2026

Danmarks Tekniske Universitets nyeste testfaciliteter står klar til at tage imod produktionsvirksomheder, der ønsker at udvikle, afprøve og implementere genfremstilling i praksis. Fredag d. 30. oktober blev faciliteterne formelt indviet. Faciliteterne er en central del af Det nationale center for

TDK lancerer AC/DC-strømforsyninger med høj effekttæthed

Power29. 10. 2026

TDK Corporation introducerer AC/DC-strømforsyningsserierne TDK-Lambda CUS1600M og CUS2000M, der er beregnet til medicinsk udstyr. De leverer op til 2kW og kombinerer en usædvanlig høj effekttæthed med en virkningsgrad på op til 95% samt et lavt støjniveau. Serien gør det muligt for designere at

Toshiba begynder masseproduktion af M4H-mikrocontrolleretil småskala systemer

IoT & embedded29. 10. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har begyndt masseproduktion af tre entry-niveau M4H standard-mikrocontrollere i TXZ+ familien til alsidig systemstyring i forbruger- og industrielektronik. Mikrocontrollerne er designet til forbrugerprodukter som AC-pumper og vaskemaskiner samt industriudstyr

Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

AktueltWireless & data29. 10. 2026

De seneste uger har tre danske universiteter, som alle hører til blandt verdens højest rangerende forskningsinstitutioner, oplevet, hvor alvorlig cybertruslen kan være. På Danmarks Tekniske Universitet (DTU) fik uvedkommende adgang til universitetets system til identitets- og adgangsstyring.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Skru op for varmen – og kontrollen

  • Phoenix Contact A/S

    Single Pair Ethernet: ensartet standard danner grundlag for fabriksautomation

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • ACTEC A/S

    Mød ACTEC på Digital Tech Summit 2026

  • Phoenix Contact A/S

    Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters” – effektive forbindelser til the All Electric Society

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Samtec VITA 90 VNX+ Solutions for Industrial, Defence, and Aerospace Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Brings EtherCAT® and TSN Networking Solutions to its Power-Efficient PolarFire® FPGA Platform

  • EKTOS A/S

    RED-Compliant Radio Modules: 3 Key Integration Checks

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Industrial AI and Machine Learning in Automation Resource Centre

  • Avnet Silica

    Avnet Silica brings Edge AI to life at Digital Tech Summit 🚀

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Würth Elektronik udvider sit program af koblede effektspoler

    02.11.2026

  • Modulær I/O-løsning til neddykkede køleapplikationer fra Amphenol leveres nu gennem Powell Electronics Europe

    02.11.2026

  • Microchip udvider porteføljen af effektkomponenter til space-brug med ny strålingstolerant GaN PoL-konverter

    02.11.2026

  • Pickering Interfaces lancerer Remote Gateway software til fjernstyring af PXI-testsystemer

    02.11.2026

  • Forsvarsboomet er nået iværksætterne

    02.11.2026

  • DI lancerer plan for dansk totalberedskab

    02.11.2026

  • Produktionsvirksomheder kan teste genfremstilling af egne produkter på DTU

    02.11.2026

  • TDK lancerer AC/DC-strømforsyninger med høj effekttæthed

    29.10.2026

  • Toshiba begynder masseproduktion af M4H-mikrocontrolleretil småskala systemer

    29.10.2026

  • Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    29.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}